ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shqetėsimi dobėson zemrėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker besi
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 239
Age : 29
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Shqetėsimi dobėson zemrėn   Mon 14 Jan 2008 - 12:27

Njė hulumtim i ri dėshmon se njerėzit me ērregullim afatgjatė tė shqetėsimit, i cili definohet si ndjenjė e theksuar e frikės dhe shqetėsimit, kanė rrezik tė shtuar pėr tė pėsuar sulm nė zemėr. Megjithatė, e mira ėshtė se edhe frika shėrohet.

Hulumtimin e kanė kryer shkencėtarėt nga universiteti South Carolina nė Los Angeles. Ata kanė analizuar 735 meshkuj dhe kanė zbuluar lidhjen nė mes tė ērregullimit tė shqetėsimit dhe sėmundjes sė zemrės: sa mė gjatė qė personi ka pasur ērregullim shqetėsimi, aq mė i madh ka qenė rreziku qė ata tė kishin probleme me zemėr.

Ata tė cilėt kanė pasur ērregullimin mė tė rėndė tė shqetėsimit, janė pėrballur edhe me mė shumė se 40% tė rrezikut pėr sulm nė zemėr.

Doktori Biing-Jiun Shen, asistent profesor i psikologjisė nė universitetin e pėrmendur, ka komentuar: "Ajo ēfarė shohim ėshtė shumė mė shumė sesa qė mund tė sqarojmė me fenomene si shtypja e gjakut, trashėsia, kolestoroli, vitet, cigaret, nivelet e sheqerit nė gjak dhe faktorėt tjerė tė rrezikut pėr sėmundjet kardiovaskulare".

Megjithatė, ekspertėt kanė shtuar se shqetėsimi ėshtė sėmundje “shumė e shėrueshme” dhe u kanė rekomanduar terapi njerėzve tė cilėt vuajnė nga sulmi i panikut, fobisė sociale apo tė cilėt gjithmonė janė tė pushtuar nga brengosjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shqetėsimi dobėson zemrėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema Shoqėrore :: Kuriozitete-
Kėrce tek: