ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 dieta pranveres

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker besi
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 239
Age : 29
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: dieta pranveres   Mon 14 Jan 2008 - 12:34

Tė jesh nė dietė nuk do tė thotė tė mos hash, apo tė neglizhosh vaktet, pėrkundrazi dieta funksionon vetėm nėse ėshtė e balancuar. Kjo do tė thotė tė mos pėrjashtosh asnjė nga elementet ushqyese e tė respektosh nevojėn e pėrditshme pėr kalori. Vetėm kėshtu mund tė humbasėsh peshė pa u lodhur e njėkohėsisht tė jesh nė formė tė mirė shėndetėsore. Mos neglizho asnjė vakt
Tė gjitha vaktet duhet tė konsumohen nė mėnyrė tė rregullt. Bėni kujdes tė hani gjithmonė nė mėngjes qė ėshtė edhe momenti mė i rėndėsishėm. Kujdesuni tė konsumoni (pa e tepruar) bukė, makarona apo oriz, sidomos nė pjesėn e parė tė ditės.
Ha gjithmonė fruta
Keni rrugė tė lirė konsumimin e frutave, por gjithmonė pa e tepruar, pasi mund tė bėhen shkak i fryrjeve tė barkut.
Mos harroni perimet
Pėrveēse tė pasura nė fibra, perimet si tė gjalla, ashtu edhe tė pjekura, pėrmbajnė sasi tė konsiderueshme proteinash dhe kripėrash minerale. Pėr mė tepėr nėse konsumohen para pjatave tė tjera ndikojnė drejtpėrdrejtė nė uljen e oreksit, duke ju dhėnė ndjesinė e ngopjes.
Proteinat mbi tė gjitha
Hani mish ose peshk, nė drekė ose darkė. Mundohuni t'i zgjidhni pa dhjamė, duke i shoqėruar me njė lugė vaj ulliri.
Tjetėr?
Pėrpiquni tė konsumoni bukėn e zezė ose atė tė misrit, mes vakteve zgjidhni njė frut ose kos. Nėse nuk keni kohė pėr tė gatuar pėrdorni sallatat (sidomos atė jeshile) tė cilėn mund ta shoqėroni me njė copė djathi tė freskėt jo shumė tė yndyrosur. Nėse doni tė hani ėmbėlsira duhet tė hiqni dorė nga frutat dhe buka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
dieta pranveres
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura :: Moda Dhe Estetika-
Kėrce tek: