ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 fjalor ekonomik

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker besi
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 239
Age : 28
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: fjalor ekonomik   Mon 14 Jan 2008 - 12:41

Fjalor Ekonomik
si terma ekonomike qe jane doja nje sqarim specialiste per ;
c`eshte pakete fiskale ?
c`eshte akciza?
c`nenkuptohet me maturim, apo afat maturimi?
tani per tani keto kisha , por si amator qe jam besoj se do i drejtohem perseri forumit per ndonje shprehje " se shprehjet i kane te bukura por puna eshte edhe me e bukur"

- Pakete fiskale - eshte paketa e menyrave te ndryshme (tatimi, taksa, dogana, akciza etj.) te mbledhjes se fondeve te ndryshme nga ana e qeverise.

- Akciza - eshte takse e posacme dhe zakonisht shume e larte per mallra si kafja, duhani, rakia etj.

- Maturimi apo afat i maturimit - eshte afati ne te cilin parate e depozituara nuk mund ti terheqesh por duhet te presesh deri ne perfundim te ketij afati, pra deri ne maturim. Nese ke blere psh. nje certifikate depoziti ne ndonje prej bankave komerciale me afat 1 vjecar, keto para nuk mund ti terheqesh deri ne kohen kur behen nje vit nga data e blerjes, pra afati i maturimit apo maturimi eshte nje vjecar. Poashtu, kur te blesh ndonje obligacion (Bonds apo Treasury Bills te qeverive) te ndonje kompanie publike, ato zakonisht kane afate maturimi 5-10-15-20-30 vjecare qe dtth. qe keto para pastaj nuk mund ti terheqesh nga kompanite apo qeverite qe kane leshuar keto obligacione apo treasury bills deri ne maturimin e tyre qe dtth. deri ne perfundimin e periudhes kohore prej 5-10-15-20-30 vjecare me te cilen jane leshuar ato. Mirepo ne rastin e obligacioneve ato mund te transferohen tek persona tjere dhe te shiten ne tregje te ndryshme te letrave me vlere ne cdo kohe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
fjalor ekonomik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkenca dhe Jeta ! :: Shkenca-
Kėrce tek: