ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pasta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker besi
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 239
Age : 28
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Pasta   Mon 14 Jan 2008 - 12:46

Pasta me kafe
Pėrgatitja. Hidhni nė njė tigan 1 filxhan kafe tė nxehtė nė vlim dhe tretni cokollatėn me gjysėmėn e sheqerit. Rrihni tė verdhat e vezėve me sheqerin e mbetur dhe hollojeni masėn duke hedhur ngadalė qumėshtin e vakėt. Vendoseni enėn nė banjo-mari duke vazhduar tė pėrzieni derisa kremi tė trashet. Shtojini pėrgatesės cokollatėn e shkrirė bashkė me pjesėn e mbetur tė kafesė dhe lėreni tė ftohet duke e pėrzier vazhdimisht. Kur tė jetė ftohur plotėsisht hidhini dhe kremin e qumėshtit dhe punojeni me kujdes. Hidheni nė njė formė dhe mbajeni nė frigorifer deri nė momentin e servirjes.
Pasta akulli me karamel
Pėrgatitja. Zieni lulet e kamomilit nė ujė e sheqer derisa tė formohet njė shurup i trashė. Kullojini lėngun nėpėrmjet njė kullese me rrjetė tė ngushtė duke i shtypur lehtė lulet. Nė njė tas rrihni tė verdhat e vezėve me shurupin e pėrftuar derisa tė pėrftohet njė masė e fryrė, shtoni verėn dhe lėngun e njė gjysėm limoni. Rrihni tė bardhat e vezėve pėrpara dhe pastaj kremin e qumėshtit duke ia bashkuar tė dyja masės. Hidheni nė njė formė dhe vendoseni nė frigorifer pėr disa orė. Spėrkateni me bajamet e grira dhe shėrbeni personat.
Pasta akulli me krem e cokollatė
Pėrgatitja. Pėrgatisim kremin e pasticerisė me qumėshtin, vezėt, miellin dhe sheqerin. Hidheni gjysmėn e tij nė njė enė. Kremi tė mbetur shtojini 2-3 lugė qumėsht, rivendoseni nė zjarr pėr disa minuta. Hidheni nė njė enė tė dytė. Vendosini tė dy kremrat nė frigorifer. Rrihni kremin e qumėshtit me njė lugė vanilje ndajeni pėrgjysėm, bashkojani kremrave. Visheni njė formė nga brenda me njė letėr trasparente hidhni nė fillim njė krem, pastaj tjetrin. Vendoseni nė frigorifer pėr 12 orė.
Pasta akulli me krem qumėshti
Pėrgatitja. Grimconi cokollatėn. Rrihni tė bardhat e vezėve derisa tė formohet njė masė qė qėndron nė pirun dhe rrihni edhe kremin e qumėshtit qė duhet tė jetė shumė i ftohtė. Rrihni tė verdhat e vezėve me sheqerin derisa tė fryhet dhe ua bashkoni nė fillim tė bardhat marengė dhe pastaj krem qumėshtin. Pėrzjejini tė gjitha me shumė delikatesė. Visheni formėn nga brenda me njė letėr transparente, vendosni nė fund njė shtresė cokollate tė grimcuar, mbulojeni me njė shtresė kremi dhe vazhdoni kėshtu deri nė mbarimin e pėrbėrsve. Mbajeni nė frigorifer pėr njė natė, pėrmbytni format dhe servirini.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pasta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura :: Kuzhina-
Kėrce tek: