ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fruta me shllak

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker besi
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 239
Age : 28
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Fruta me shllak   Mon 14 Jan 2008 - 12:47

Nevojiten:

200 gr biskota ēaji tė thėrrmuara trashė
1 filxhan qershi pa bėrthama
1 filxhan pjepėr, tė prerė nė copa tė vogla
10 kajsi, tė prera nė copa tė vogla
5 pjeshkė, tė prera nė copa tė vogla
12 luleshtrydhe
2 lugė sheqer tė zakonshėm
lėng i 1 portokalli
½ kg djathė maskarpone
1 ½ filxhan kremė qumėshti
1 filxhan kos tė kulluar
½ filxhan sheqer pudėr
1 lugė liker Amareto ose Schnapps

Pergatitja:

Vendosni nė njė enė pjeshkėt dhe kajsitė, pudrosini me sheqerin e zakonshėm dhe spėrkatini me lėngun e portokallit. Lėrini pėr 1 orė dhe mė pas kullojini. Nė vazhdim shtoni frutat e tjera dhe pėrziejini tė gjitha sė bashku. Rrihni nė mikser kremėn e qumėshtit dhe sheqerin pudėr deisa tė bėhen kremė. Vendoseni kremėn nė njė tas. Mė pas rrihni nė mikser djathin, likerin dhe kosin, duke shtuar nė fund edhe kremėn e qumėshtit tė pėrgatitur nė fillim. Nė njė tas qelqi vendosni njė shtresė biskotash ēaji, njė shtresė frutash dhe njė shtresė kremė. Pėrgatitni tė njėjtin proēes derisa tė mbarojnė lėndėt. Nga lart zbukurojeni me luleshtrydhe. Lėreni ėmbėlsirėn nė frigorifer pėr 2 orė, para se ta servirni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Fruta me shllak
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura :: Kuzhina-
Kėrce tek: