ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Torte ananasi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker besi
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 239
Age : 28
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Torte ananasi   Mon 14 Jan 2008 - 12:48

Perberesit:
200g miell
100g sheqer
100g arra
100 g gjalpe
3 veze
2 luge sode buke
dhe sipas deshires 4-5 feta ananasi

Pergaditja:
Ne fillim rihen vezet me sheqerin ,derisa formohet nje tip kremi me pas shtohet mielli gjalpi i shkrire ..trazohen te gjitha bashke derisa te perzihen mire shtohen dhe arrat dhe soda e bukes. Mbasi jane perzier e leme menjane dhe bejme gati tepsine ku do e pjekim te cilen e lyejme me gjalpe dhe me miell me qellim qe torta te mos ngjitet kur ta nxjerrim...vendosim fetat e ananasit dhe siper hedhim perberjen qe pergatitem...
piqet ne furre me 180° per 30'. Kur ta nxirrni, permbyseni tepsine me qellim qe fetat e ananasit te dalin siper tortes si dekoracion ...mund te lini nje pjese te arrave per tia hedhur siper...


Ēokollatė e ftohtė:
Pėrbėrėsit
Pėr 4 persona: 200g ēokollatė e copėtuar, 1/2 gotė krem qumėshti, 20 g gjalp, 20 g vanilje.

Pėrgatitja:Shkrini nė zjarr tė dobėt ēokollatėn me vaniljen dhe 2 lugė ujė. Pėrzjejeni herė pas here. Kur masa tė jetė e njėtrajtshme dhe kremoze, hiqeni nga zjarri, shtoni pak nga pak kremin e qumėshtit dhe gjalpin. Hidheni kremin nėpėr tasa dhe vendosini nė frigorifer.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Torte ananasi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura :: Kuzhina-
Kėrce tek: