ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 HISTORIA E LASHTE SHQIPTARE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: HISTORIA E LASHTE SHQIPTARE   Tue 15 Jan 2008 - 0:32

Ne vitin 1959 u botua ne Tiranė vellimi i parė i Historise se Shqipėrisė, i cili, se bashku me vellimin e dytė, qe doli me 1965, perben vepren e pare shkencore pergjithesuese pėr Historinė e Shqipėrisė, te hartuar nga njė grup autoresh.
Historia e lashtė (Ilirėt) perbente pjesen e pare te vellimit tė parė te botimit te vitit 1959. Ajo sherbeu si baze pėr hartimin e tekstit tė ri te Historise se Shqipėrisė qe u pergatit dhe u botua si maket pėr diskutim ne vitin 1973. Pjesa e pare e vellimit tė parė te kėtij botimi tė ri (1973) perfshinte periudhėn e historisė se lashtė, nga fillimet e shoqerise njerėzore e deri ne fillimet e mesjetes se hershme shqiptare. Ajo u pergatit nga prof. Selim Islami (redaktor pergjegjes), prof. dr. Muzafer Korkuti, prof. Frano Prendi dhe prof.dr. Skender Anamali. Ne vitin 1977, historia e lashtė u botua e ripunuar dhe e plotėsuar me te dhėna tė reja nga kėta autore, ne formė dispense, pėr perdorim te brendshem. Ky tekst, mė pak shkurtime, u botua edhe ne frengjisht me 1985 si vellim me vete, pėr t'u shfrytezuar nga studiuesit dhe nga lexuesit e huaj, me titullin Les Illyriens - Apercu historique, Tirana, 1985.
Pjesa e pare, Ilirėt, qe pėrfshihet ne kėtė botim tė ri (vellimi i parė), ėshtė mbeshtetur ne variantet e vitit 1977 dhe 1985, por te ripunuara dhe te plotesuara prej te njejtit grup autoresh:
Kreret I dhe II janė hartuar nga prof. dr. Muzafer Korkuti.
Kreret III dhe V janė hartuar nga prof. Selim Islami.
Kreu IV ėshtė hartuar nga prof. Frano Prendi.
Kreret VI, VII dhe VIII janė hartuar nga prof. dr. Skender Anamali.
Prof. dr. Edi Shukriu ka shkruar nė pjesen Mbreteria Dardane (Kreu VI) sythet: Territori, popullsia e kultura dhe Dardania paraurbane.
Pergatitja pėr botim (redaktimi) e pjeses Ilirėt, me ndryshimet perkatese u be nga prof. dr. Muzafer Korkuti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
HISTORIA E LASHTE SHQIPTARE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura :: Historia Shqiptare...-
Kėrce tek: