ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kryeministri Thaēi nesėr nė KS tė OKB-sė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DaDuShjaa
Princess
Princess
avatar

Numri i postimeve : 106
Age : 30
Localisation : n\'Tavan
Registration date : 12/01/2008

MesazhTitulli: Kryeministri Thaēi nesėr nė KS tė OKB-sė   Tue 15 Jan 2008 - 15:53


Krahas shefit tė UNMIK-ut edhe kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, do tė merr pjesė nė mbledhjen e KS pėr Kosovėn qė do tė mbahet nesėr, ka konfirmuar pėr mediat zėvendėsi i tij, Hajredin Kuqi.

Ai ka njoftuar se kryesuesi i radhės i KS, ambasadori i Libisė e ka aprovuar kėrkesėn e kryeministrit Thaēi pėr t’iu drejtuar ambasadorėve me njė fjalim.

KS tė OKB-sė me njė raport pėr gjendjen nė Kosovė do t’i drejtohet edhe kryeadministratori Joachim Ruecker. Ditė mė parė Ruecker ka thėnė se raporti tė cilin ai do tė prezantojė mė 16 janar nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, ėshtė njė dokument publik, nė tė cilin mesazhi kryesor ka tė bėjė me pėrparimet qė UNMIK-u ka arritur nė rrafshin e pėrmbushjes sė standardeve, dhe sipas tij gjėrat janė nė binarė.

“Pėrparimi i mėtutjeshėm tani varet nga statusi. Kosova ėshtė e gatshme qė ta bėjė hapin tjetėr sepse institucionet e saj janė tė pjekura pėr statusin politik”, ka deklaruar Ruecker nė njė intervistė pėr radion Evropa e Lirė.

Ndryshe, Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara do tė ketė sot edhe njė takim konsultativ lidhur me Kosovėn, pėr tė vendosur mbi formatin e seancės sė nesėrme, ku do tė shqyrtohet raporti i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė. Njė takim i tillė u mbajt edhe mbrėmė, mirėpo nuk u arrit pajtueshmėri.

Derisa diplomatėt perėndimorė, kanė kėrkuar qė takimi tė jetė i hapur dhe nė te tė flasin Sekretari i Pėrgjithshėm, shefi i UNMIK-ut dhe vendet anėtare, Rusia ėshtė angazhuar pėr pjesėmarrje dhe tė drejtėn e fjalės edhe tė presidentit serb, Boris Tadiq.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kryeministri Thaēi nesėr nė KS tė OKB-sė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Lajmet :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek: