ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pse nuk duhet heshtur pėr seksin?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker besi
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 239
Age : 29
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Pse nuk duhet heshtur pėr seksin?   Sun 20 Jan 2008 - 19:55

Fėmijėt duhet t’i dinė faktet nė lidhje me seksin. Rezultatet dėshmojnė qė edukimi seksual, para pėrvojės sė parė seksuale, mbron tė rinjtė nga angazhimi i hershėm nė marrėdhėnie seksuale.

Edukimi seksual shtynė marrėdhėnien e parė seksuale tek tinejxherėt. Nė fakt, ata qė kanė pasur edukim formal seksual janė angazhuar mė vonė nė marrėdhėnie seksuale, pohojnė shkencėtarėt amerikanė.

Ėshtė zbuluar se te djemtė, tė cilėt kanė pasur edukim seksual nė shkollė, gjasat pėr t’u dhėnė nė marrėdhėnie seksuale para moshės pesėmbėdhjetė vjeēare kanė qenė mė tė vogla pėr 71%, derisa te vajzat kjo pėrqindje ishte 59%, pėr dallim nga moshatarėt e tyre, tė cilat nuk kanė kaluar nėpėr edukimin seksual nė shkolla.

Edukimi seksual gjithashtu rrit gjasat qė djemtė tė pėrdorin mjete kontraceptive gjatė marrėdhėnies sė tyre tė parė seksuale, sė paku duke gjykuar nga hulumtimi tė cilin e ka kryer Qendra amerikane pėr parandalim dhe kontroll tė sėmundjes, i cili ėshtė publikuar nė revistėn Journal of Adolescent Health.

"Duket qė edukimi seksual jep rezultate", ka deklaruar Trisha Mueller, udhėheqėsja kryesore e hulumtimit. "Duket tė jetė posaēėrisht i dobishėm nė grupet tė cilat pėrndryshe kanosen nga rreziku mė i madh".
Hulumtuesit kanė analizuar njė pyetėsor tė vitit 2002, i cili ėshtė kryer me 2.019 tinejxherė mes moshave 15 e 19 vjeēare. Ata kanė zbuluar se djemtė tė cilėt kanė pasur edukim seksual nė shkollė, pėrdorin kontracepsionin tri herė mė shumė se ata qė nuk kanė pasur njė edukim tė tillė. Mirėpo, edukimi seksual nuk ka pasur njė ndikim tė tillė edhe tek vajzat.

Hulumtuesit nuk kanė marrė parasysh pėrmbajtjen e programit tė edukimit seksual, prandaj nuk ėshtė marrė pėr bazė nėse studentėt janė edukuar pėr kontracepsionin apo vetėm pėr abstenimin.

Hulumtimet e mėhershme, tė cilat janė kryer mes viteve tė 70-ta deri 90-ta tė shekullit tė kaluar, nuk kanė dėshmuar qė edukimi seksual ka ndikim nė sjelljen e tė rinjve.

Hulumtuesit mendojnė se dallimi nė rezultatet e hulumtimit ėshtė i pranishėm pėr faktin qė sot edukimi seksual ėshtė mė i shpėrndarė, dhe fillon tė mėsohet nė moshė ēdo ditė e mė tė re.

"Pėrkundėr shumė hulumtimeve tė mėhershme, rezultatet tona dėshmojnė se edukimi seksual para marrėdhėnies sė parė seksuale mbron tė rinjtė nga angazhimi i tyre nė marrėdhėnie tepėr tė hershme seksuale", ka pėrfunduar Mueller.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pse nuk duhet heshtur pėr seksin?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema Shoqėrore :: Kuriozitete-
Kėrce tek: