ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Zbulohet modeli i aeroplanit pa zhurmė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker besi
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 239
Age : 29
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Zbulohet modeli i aeroplanit pa zhurmė   Sun 20 Jan 2008 - 19:57

nga projektet e "aeroplanit pa zhurmė"
Zbulohet projekt i ri pėr aeroplanin pa zhurmė
Shkencėtarėt nė Londėr zbulojnė sot njė tip aeroplani qė praktikisht nuk bėn zhurmė.

Aeroplani ėshtė zhvilluar nga shkencėtarėt nė Britani dhe Shtetet e Baskuara dhe ėshtė projektuar qė tė mos dėgjohet tej perimetrit tė pistės.

Zhvillimi i shpejtė i aviacionit vitet e fundit ka ēuar nė njė rritje tė zhurmave pėrreth aeroporteve dhe nė shtegun e fluturimit.

Megjithė ndikimin e madh tė aeroplanėve nė ngrohjen globale, shumė vende ende planifikojnė rritje tė madhe tė numrit tė fluturimeve.

Kėshtu qė ideja e aeroplanėve pa zhurmė ėshtė shumė tėrheqėse pėr sektorin e avioacionit.

Kompanitė Boeing, British Airways dhe prodhuesi i motorėve tė avionėve Rolls-Royce kanė mbėshtetur atė qė quhet Nisma e Avionėve Pa zhurmė.

40 shkencėtarė nga Universiteti i Kembrixhit nė Angli dhe Instituti i Teknologjisė nė Masaēusets, SHBA, kanė punuar tri vjet deri tani duke punuar nė kėtė projekt.

Nė projektin qė zbulojhet shkencėtarėt janė larguar shumė nga rregullat e zakonshme tė inxhinierisė sė avionėve nė pėrpjekje pėr tė ulur nė mėnyrė dramatike zhurmėn.

Midis shpikjeve tė reja, motorėt do tė vendosen mbi aeroplan mbi njė krah tė vetėm tė gjerė qė do tė pengojė qė zhurma tė shkojė drejt tokės.

Forma e avionit gjithashtu do tė mundėsojė uljen e tij me shpejtėsi shumė mė tė vogėl, pra me zhurmė mė tė vogėl, dhe nuk do tė ketė lėvizje tė krahėve qė nė aeroplanėt normalė bėjnė shumė zhurmė gjatė uljes.

Shkencėtarėt thonė se aeroplani do tė pėrdorė 25 pėr qind mė pak karburant.

Megjithatė projekti ka njė tė metė tė madhe. Shkencėtarėt nuk presin qė aeroplani tė ngrihet nė fluturim deri nė vitin 2030
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Zbulohet modeli i aeroplanit pa zhurmė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema Shoqėrore :: Kuriozitete-
Kėrce tek: