ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Alkooli Pėrshpejton Semundjen E Kancerit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker besi
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 239
Age : 29
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Alkooli Pėrshpejton Semundjen E Kancerit   Sun 20 Jan 2008 - 19:58

Njė ekip ndėrkombėtar i ekspertėve ka vėrtetuar se 3.6 % e tė gjitha rasteve tė kancerit nė botė dhe 3.5 % tė vdekjeve prej kėsaj sėmundje janė nė lidhshmėri me konsumimin e alkoolit.

“Ėshtė konstatuar lidhja shkak-pasojė ndėrmjet konsumimit tė alkoolit dhe kancerit tė zgavrės sė gojės, gabzherrit, ezofagut, gjirit, zorrės sė trashė dhe rektumit, kurse dyshohet se kjo ekziston edhe te disa lloje tjera tė kancerit”, deklaroi dr. Paolo Boffetta nga Agjencia ndėrkombėtare pėr zbulim tė kancerit, me seli nė Lion tė Francės.

Sipas tė dhėnave tė Organizatės Shėndetėsore Botėrore (WHO) pėr vitin 2002, nga kanceri i cili i pėrshkruhet konsumimit tė alkoolit nė botė kanė lėnguar 389.100 njerėz, kurse kanė vdekur 232.900 njerėz. Raste mė tė shpeshta tė kancerit tė ndėrlidhura me konsumimin e alkoolit janė regjistruar nė shtetet e Evropės Qendrore dhe asaj Lindore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Alkooli Pėrshpejton Semundjen E Kancerit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema Shoqėrore :: Kuriozitete-
Kėrce tek: