ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Grenlanda shumė shpejt humb akullin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker besi
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 239
Age : 29
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Grenlanda shumė shpejt humb akullin   Sun 20 Jan 2008 - 19:59

Ekspertėt e NASA-sė kanė vėrtetuar se si Grenlanda momentalisht humb afėr 100 bilionė tonelata akull nė vit. Kėto ditė ka filluar njė mision i ri pėr kėtė agjenci kozmike amerikane, e cila pėr qėllim do tė ketė tė zbulojė se prej sa kohėsh shkrihet akulli nė Grenlandė. Si ndihmesė nė kėtė drejtim ata do tė kenė edhe incizimet e reja satelitore tė cilat e pėrcjellin kėtė ndryshim natyror. Rezultatet tregojnė se Grenlanda gjatė vitit humb afėr 100 bilionė tonelata akull, kurse mė sė shumti nė periudhėn 2003-2005. Sipas disa vlerėsimeve, nė kėtė periudhė dy vjeēare ai numėr ėshtė rritur nė 240 bilionė tonelata. Kjo flet se Grenlanda humb 20 % mė shumė sipėrfaqe tė akullit se sa qė fiton gjatė kohės dimėrore. Jay Zwally, prej ekipit shkencor qė ka zbatuar hulumtimin, ka thėnė se bėhet fjalė pėr ndryshime tė mėdha dhe tė rrezikshme pėr njė periudhė aq tė shkurtėr kohore, duke shtuar se kjo ėshtė vetėm faza e parė nė ndryshimet e mėdha klimatike tė cilat pasojnė nė kėtė shekull
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Grenlanda shumė shpejt humb akullin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema Shoqėrore :: Kuriozitete-
Kėrce tek: