ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sot shpallet Pavarėsia e Kosovės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 63
Age : 30
Registration date : 06/01/2008

MesazhTitulli: Sot shpallet Pavarėsia e Kosovės   Sun 17 Feb 2008 - 13:04

Sot shpallet Pavarėsia e KosovėsNė njė seancė parlamentare tė jashtėzakonshme, Kuvendi i Kosovės sot pritet tė shpallė pavarėsinė e Kosovės. Kryeqyteti i Kosovės, Prishtina, qysh mbrėmė ėshtė mbushur me qytetarė nga tė gjitha trevat shqiptare dhe nga diaspora, qė kanė filluar tė festojnė pavarėsinė me flamuj kombėtar dhe tė shteteve qė kanė premtuar njohjen e shpejt tė shtetit mė tė ri nė botė.

Seanca plenare pritet tė fillojė nė orėn 15:00. Paraprakisht kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, do tė kėrkojė mbledhjen e kėsaj seance, ndėrsa mė pas do tė mblidhet kryesia e kuvendit dhe do tė mbahet takimi i shefave tė grupeve parlamentare.

Sipas itinerarit tė botuar nga mediat, pas shpalljes sė pavarėsisė, nė Qendrėn e Mediave nė hotelin “Grand”, nė ora 18.00, tre liderėt e Kosovės; presidenti Fatmir Sejdiu, kryeparlamentari Jakup Krasniqi, dhe kryeministri Hashim Thaēi, do t’iu drejtohen medieve.

Ndėrkaq nė ora 18:30 do tė bėhet zbulimi i Obeliskut tė Pavarėsisė pėrballė Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė, pėr tė vazhduar me pastaj festa (nė ora 19.00) nė sallėn “1 Tetori” ku do tė mbahet koncerti i Filarmonisė sė Kosovės, ndėrsa njė orė mė vonė, do tė mbahet njė koncert i madh nė Sheshin e Prishtinės.

Kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi nė ora 22:50 do t’i drejtohen masės, ndėrsa nė ora 23:00 do tė hidhen fishekzjarrė nga katėr pjesė tė ndryshme tė Prishtinės.

Afro 2.000 gazetarė vendor dhe tė huaj janė akredituar nė Prishtinė pėr ta pėrcjellė kėtė ngjarje, ndėrsa akti i shpalljes sė pavarėsisė pritet tė pėrcillet edhe nga dhjetėra delegacione nga rajoni dhe bota.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shoqeria.forumfamilly.com
 
Sot shpallet Pavarėsia e Kosovės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Lajmet :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek: