ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Iktusi dhe apnea: Shtohet rreziku pėr vdekjet e papritura

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Iktusi dhe apnea: Shtohet rreziku pėr vdekjet e papritura   Tue 19 Feb 2008 - 23:22

Pacientėt qė kanė pėsuar iktus dhe qė vuajnė nga apnea ostruktiva nokturna (ajo qė njihet si “sėmundja e gėrhitjes sė fortė”) kanė njė rrezik tė lartė pėr tė pėsuar vdekje tė parakohshme.

Aida Malaj

Tė paktėn ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi tė publikuar nė numrin e fundit tė revistės “Archives of Internal Medicine”. Iktusi pėrfaqėson shkakun e tretė tė vdekjeve nė vendet nė zhvillim, pas sėmundjeve kardiovaskulare dhe neoplazive. Kjo sėmundje prek, por jo vetėm, personat e moshės sė mesme dhe tė moshuarit dhe ka njė kosto tė lartė socio-ekonomike pėr pacientėt dhe familjet e tyre.
Shpesh nė pacientėt qė kanė qenė viktima tė iktusit ėshtė e zakonshme prania e apneas, si qendrore ashtu dhe ostruktive. Studimi i kryer nga njė ekip shkencėtarėsh tė “Departments of Respiratory Medicine” dhe “Geriatric Medicine” kanė treguar se apnea shton rrezikun pėr vdekje tė papritur nė kėtė grup tė veēantė pacientėsh. Njė mekanizėm i mundshėm qė shkakton rritjen e nivelit tė vdekshmėrisė mes pacientėve qė kanė pėsuar iktus dhe qė vuajnė nga apnea nokturna mund tė shkojė deri nė vdekje tė papritur gjatė gjumit. Kjo sepse gjatė kėtij fenomeni, shpejtėsia e fluksit tė gjakut cerebral shtohet njėkohėsisht me presionin arterial me njė pikė prej 5 sekondash pas pėrfundimit tė apneas. Tė njėjtėt parametra ulen deri sa arrijnė pikėn minimale 20 sekonda nė pėrfundim tė apneas, ndėrsa prania e oksigjenit nė gjak ėshtė e ulėt. Kėto ndryshime nė shpejtėsinė e fluksit cerebral janė njė pėrgjigje omostatike, por mund tė jetė e pamjaftueshme; apnea ostruktive nokturne, mund tė shtojė rrezikun pėr ishemi cerebrale.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Iktusi dhe apnea: Shtohet rreziku pėr vdekjet e papritura
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkenca dhe Jeta ! :: Shėndeti-
Kėrce tek: