ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Scheffer: Jemi tė gatshėm tė reagojmė nė Kosovė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Scheffer: Jemi tė gatshėm tė reagojmė nė Kosovė   Mon 25 Feb 2008 - 10:39

Sekretari i pėr gjithshėm i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer, ka potencuar gatishmėrinė e KFOR-it pėr tė reaguar ndaj ēfarėdo situate.
Ai ka thėnė se KFOR-i do ta ketė edhe mbėshtetjen e trupave rezervė - nėse paraqitet nevoja pėr njė gjė tė tillė.
"Kėto rezerva, qė pėrfshijnė EUFOR-in nė Bosnje, janė tė gatshme dhe nė numėr tė mjaftueshėm. Por, fillimisht duhet tė intervenojnė forcat e Shėrbimit Policor tė Kosovės, pastaj ato tė policisė sė UNMIK-ut, dhe nė fund, nė linjėn e tretė, KFOR-i”, ka shpjeguar Scheffer.
Scheffer po ashtu ka thėnė se tė gjithė duhet tė shmangen nga dhėnia e deklaratave “nxitėse”, pasi qė tash ėshtė e nevojshme qė tė ruhet stabiliteti. Ai ėshtė shprehur i brengosur me deklaratat e disa ministrave serbė dhe ka dėnuar ashpėr shkatėrrimin e ambasadave nė Beograd.
"Shumė mirė e kuptoj se serbėt nuk e kanė tė lehtė tė pranojnė pavarėsinė (e Kosovės), mirėpo njė gjė ėshtė tė kuptosh, ndėrsa diēka tjetėr tė inkurajosh njerėzit qė ndėrmarrin aksionet shkatėrrimtare. Nėse kėta individė mbėshteten nga ndonjė ministėr i caktuar serb, atėherė kjo ėshtė e rrezikshme dhe e papranueshme”, ka shtuar ai.
"Jam shumė i brengosur me deklaratat e disa ministrave serbė – ajo ēfarė ka ngjarė nė Beograd ėshtė plotėsisht e papranueshme. Ajo ishte goditje pėr reputacionin e Serbisė nė botė”, ka thėnė Scheffer pėr gazetėn franceze “Mond”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Scheffer: Jemi tė gatshėm tė reagojmė nė Kosovė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Lajmet :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek: