ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Emocionet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daff.a
Princess
Princess


Numri i postimeve : 111
Registration date : 11/01/2008

MesazhTitulli: Emocionet   Sat 12 Jan 2008 - 13:57

Emocionet dhe klasifikimi i tyreSot ne psikologji nuk ekziston ende njė klasifikim i qendrueshem dhe pergjithesisht i pranuar i emocioneve.Sipas njė klasifikimi te dhėnė nga Lazarus(1993),emocionet klasifikohen ne 3 grupe kryesore:.

Emocionet Negative-zemėrimi,ankthi(frika),turpi,pikellimi,xhelozia,ne vetvete.

Emocionet e Perziera-shpresa,keqardhja;.

Emocionet Pozitive-lumturia,mburrja,qetesimi,dashuria.


ZEMERIMI-mund te perjetohet si njė pakenaqesi e zakonshme deri tek terbimi,me ē'rast individi nuk ėshtė ne gjendje ta kontrrolloj veten.Mund tė ndodhė qe ne raste te tilla individi t'i kėrcėnohet ndonjė te afermi te vet,i cili ne fakt nuk ėshtė aspak fajtor pėr situaten e shkatuar.

GEZIMI -Njeriu zakonisht ėshtė i gezuar kur arrin suksese ne realizimin e qellimeve te veta,kur e kryen punėn e tij me kenaqesi,kur ėshtė shendosh,kur dashuron dhe i ktheht dashuria nga personi pėrkatės etj.

HIDHERIMI-Paraqitet atėherė kur humbim diēka te rėndėsishme pėr ne.Bie fjala femija hidhėrohet nėse e humb lodren e tij.Ndėrsa njė i rritur hidhėrohet nėse e humb njė te aferm.Hidherimi shpesh shkrehet ne vaj nganjėherė shpreh edhe gezim ose ndonjė tronditje.

XHELOZIA-Ne thelb ėshtė pasiguri personale.Xhelozia lind ne ato raste kur personi,te cilin e dashurojme,kujdesin dhe dashurin nuk e drejton ndaj nesh por ndaj ndonjė personi tjetėr.

PERQENDRIMI-Ėshtė gjendje emocionale te kendeshme ose te pakendeshme te cilat zgjasin relativisht shumė ,por nuk janė intensive.Disponimet tona nuk kanė te bėjnė me diēka konkrete dhe te caktuar,mirėpo ndikojne ne ne qe te marrim njė qėndrim te caktuar ndaj njerėzve dhe realitetit ne pėrgjithėsi.

PASIONI-Janė shprehi te formuara gjatė jetės te cilat percillen gjithmonė me emocione intensive.Ato ndikojne dukshėm ne sjelljen dhe veprimet e njerevze p.sh dikush ka pasion shkencen,diturine,sportin qe janė pasione Pozitive.Ekzistojne edhe pasione Negative si bixhozi,pija,duhani etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Emocionet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema Shoqėrore :: Diskutime Shoqėrore :: Psikologji-
Kėrce tek: