ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 SHPĖTONI QAFĖN!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DeQaNaSjA
Princess
Princess
avatar

Numri i postimeve : 726
Age : 26
Localisation : Ne Boten e Qudirave
Registration date : 12/01/2008

MesazhTitulli: SHPĖTONI QAFĖN!   Sat 8 Mar 2008 - 17:33Nė zonėn midis kokės dhe shpatullave ne meshkujve na shfaqen probleme tė shumta. Dhe ja se si mund tė “mbytemi” pėr pak ēaste! Me pak fjalė, tė tjerėt do thonė me shaka apo jo: “Ai theu qafėn!”. Seriozisht tani: tė vetmet faza, kur i kushtojmė vėmendje qafės tonė, janė ato momente kur vuajmė nga dhimbjet e fytit (tė brendshme apo tė jashtme), tė cilat shkaktohen nga prerjet gjatė ruajtjes dhe deri tek inflamacionet tė njė natyre infeksioni. Pėr kėtė arsye, po ju tregojmė njė guidė parandalimi dhe trajtimi tė problemeve “tė mbytshme“ tė qafės

Problemi 1: PRERJE NGA RRUAJTJA
Ke njė mbledhje tė rėndėsishme me shefin tėnd kėtė mėngjes? Atėherė, me siguri kjo ėshtė edhe dita kur fyti juaj do tė gėrvishtet nga brisku i rrojės, ndėrsa gjaku do tė lėrė njolla mbi kėmishėn e bardhė dhe tė re, - e cila, mbi tė gjitha, - ėshtė edhe e vetmja e hekurosur nė shtėpinė tuaj. Fatkeqėsisht, nuk ke se si se si tė parandalosh kėtė prerje, sepse brisku ka kaluar, do apo s’do, nė zonat me kthesa tė fytyrės. Por, ti mund tė ulėsh numrin e aksidenteve dhe rrjedhjen e madhe tė gjakut.
Zgjidhja: Kur kalon briskun nė zonėn e mjekrės, bėje kėtė veprim me disa lėvizje tė shkurtra, pasi brisku vetėm nė kėtė mėnyrė nuk do “tė kapet” nė kthesat e lėkurės tėnde. Nė qoftė se ēahesh, fshije gjakun; mė pas vendos njė kartpicetė tė lagėsht me lėngun qė ndodhet nė hundė (kur je me rrufė, do kesh mė shumė fat!). Kėto tė fundit pėrmbajnė Fenilefrinė, njė pėrbėrje e cila kontrakton enėt e gjakut dhe ndalon gjakun nė vetėm pesė minuta.

Problemi 2: PUĒRRAT
Puērat e irrituara tė fytit tėnd nuk janė njė shenjė qė po rikthehesh sėrish nė adoleshencė. Pėrkundrazi, do tė thonė qė mjekra juaj (pjesa e poshtme) ėshtė mjaftueshėm e trashė pėr tė krijuar njė lėkurė tė fortė, ku mund tė ngulėsh me lehtėsi njė gozhdė. Disa prej fijeve tė trasha dhe me honde, qėndrojnė nėn lėkurė edhe pas rruajtjes rriten nėn tegument, duke krijuar skuqjen e lėkurės dhe daljen e puērrave.
Zgjidhja: Kėshillohet tė rruhesh me njė aparat elektrik ose nė rastin mė tė keq me brisqe disa-pėrdorimshme tė njė cilėsie tė mirė, me qėllim qė tė largosh edhe kokėn (rrėnjėn) e qimeve tė fytyrės tėnde. Pas kėsaj, pėrdor njė furēė tė butė pėr tė “masazhuar” fytin me lėvizje tė vogla dhe rrethore; kėto do t“ju ndihmojnė tė shpėtoni nga qimet e mbetura, pėrpara se kėto tė fundit tė infektohen.

Problemi 3: “THERRJE NĖ FYT”
Nuk mundėsh tė kthesh kokėn nga biondja qė po shikon nga e majta? Upss njė tjetėr, nga e djathta tėnde!...Ndoshta vuan njė nga problemet e mėtejshme: Kontraktura muskulore. Kėto lloje problemesh janė, zakonisht, tė shkaktuara nga fjetja nė njė pozicion tė papėrshtatshėm, fakt i cili tė ēon nė tensionimin e muskujve occipito-nucali (tė ndodhura pas fytit).
Zgjidhja: Pėr tė ēlodhur muskujt dhe zbutur dhimbjen, bėj njė dush me ujė tė nxehtė prej pesė minutash, ku me medoemos duhet tė lėsh ujin tė rrjedhė nė qafėn tuaj. Mė pas vendosni mjekrėn tuaj mbėshtetur mbi gjoks dhe lėre ashtu pėr njė gjysmė minute. Jepini njėherė kokės mbrapa (shiko si ėshtė lyer tavani pėr shembull), qėndro paksa dhe mė pas rikthehu nė pozicionin fillestar. Nė qoftė se do tė bėsh kėtė ushtrim ēdo mėngjes, do tė parandalosh dhimbjet sipėrfaqėsore. Shok nga “prerja me brisk”: Nė mėnyrė teknike, ėshtė njė marrje mendsh e lehtė atėherė kur ēoni fytin pėrpara dhe tepėr shpejt nga mbrapa. Ky problem mund tė shfaqet edhe kur vozitni makinėn tuaj dhe dikush ju pėrplaset nga mbrapa. Ndonėse dhimbja duket e rezistueshme, duhet tė drejtoheni me tė shpejtė nė spital. Njė injeksion me Cortizon (njė steroid kundra ėnjtjes) e realizuar nė 24 orėt e para, mund t’ju shpėtojė nga dhimbjet e fytit dhe tė shtyllės kurrizore, por edhe nga ndonjė dhimbje koke e mundshme. Mbledhje nervi. Mblidhe grushtin, dhe bėjė atė sikur do godasėsh njė derė dhe mė pas shkunde me shpejtėsi gjithė krahun. Nuk mund ta bėsh kėtė gjė? Do tė thotė se njė pjesė nga vertebra tėnde ėshtė zhvendosur; ka shkaktuar njė mbledhje nervi si dhe tendosje tė krahėve dhe kurrizit. Nė 70 % tė rasteve shkaktohen nga qėndrimi i papėrshtatshėm dhe vetėm 30 % nga aksidentet e qafės. Nė qoftė se, jeni diagnostikuar nga diēka e tillė, drejtohuni njė terapeutisti. Ai do t’ju bėjė disa ushtrime Stretching, tė cilat do t’ju zbusin dhimbjen dhe do tė forcojnė muskujt e qafės, duke mbajtur ndėrkohė, diskun vertebral nė vendin qė i takon tė jetė. Pėr sa i pėrket pozicionit tė kokės, sigurohu qė, kjo e fundit tė mos tendoset shumė pėrpara. Imagjinoni dikė qė e mban kokėn tejet drejt dhe qė duket mė shumė si njė i varur me litar nė tavan.

Problemi 4: DHIMBJE FYTI
Njė dhimbje fyti nė tė shumtėn e rasteve shkaktohet nga ndonjė infeksion i pjesės limfoide, qė ndodhet nė pjesėt anėsore tė fytit. Por nė qoftė se zgjohesh pėrherė me fytin e thatė dhe tė ėnjtur, keni tė bėni me diēka mė shumė se tė rėndėsishme. Me pak fjalė, fle me gojėn hapur! Atėherė kur merrni frymė nga goja, thithni ajėr tė thatė dhe irritues.
Zgjidhja: Atėherė kur fle, kij kujdes qė stomaku tė jetė mė poshtė se sa koka juaj. Kjo do tė ndihmojė tė thithni ajėr me lehtėsisht nga hunda, ku kjo e fundit ėshtė njė filtrues i lagėsht natyral. Vazhdon sėrish tė kesh dhimbje fyti? Vendos njė ventilator nė dhomėn ku fle...

Problemi 5: LARINGITI
Njė ftohje e menjėhershme sjell infeksionin e kordave vokale, tė cilat thahen dhe enjten, ose iu ka filluar njė kollė rebele. (Kollitja mund tė ndikojė mbi enėt e gjakut tė kordave vokale!).
Zgjidhja: Nė radhė tė parė, merr Ibuprofen. Jo Aspirinė. Nė qoftė se ekziston njė enė gjaku e ēarė, Aspirina e ndalon procesin e koagulimit (mpiksjes) sė gjakut dhe rrit periudhėn e shėrimit. Mė pas, bėni njė gargarė me ujė tė kripur paksa tė vakėt (uji i ftohtė irriton fytin) dhe mbylle gojėn. Nė qoftė se do tė thuash ndonjė gjė, mos e thuaj si psherėtimė, pasi nė kėtė mėnyrė forcon akoma edhe mė shumė kordat vokale. Flit ngadalė!

Problemi 6: GLANDAT E ENJTURA
Glandat e buta tė njė madhėsie sa njė kokėrr bizeleje, ndodhen nėn maksilar dhe quhen ndryshe edhe lidhjet limfatike. Nė qoftė se ato enjten sa dimensionet e njė topi golfi dhe tė dhembin, ndoshta keni marrė njė virus apo njė infeksion dentar (ose ke gėlltitur ndonjė top golfi!). Ato fryhen pasi mbushen me limfocite – celula, tė cilat luftojnė infeksionin dhe e ndalojnė atė tė shpėrndahet nė mbarė organizmin.
Zgjidhja: Nė qoftė se ke njė infeksion, bėj tre gjėrat e mėtejshme: hidhe tutje furēėn e dhėmbėve (viruset janė ngjitur nė fijet e furēės dhe ato do tė vonojnė shėrimin tuaj), mundohu tė mbllaēitėsh bonbone tė forta, nė mėnyrė qė tė stimulosh prodhimin e salivės (pėshtymės - kjo e fundit kuron disa dhimbje) dhe porosit ushqim pikant – piperi i kuq pėrmban Capsaicina, e cila stimulon sekrecionet dhe largon virusin. Nė qoftė se, kokrrat janė mė tė mėdha ose nuk ri-vijnė nė dimensionet normale nė maksimum njė muaj, shkoni tek doktori pėr tė larguar ēdo dyshim mbi njė kancer tė mundshėm.

Problemi 7: NDJESI MBYTJEJE
Alkooli tė bėn mė shumė se sa tė humbėsh arsyen dhe kėmishėn nė trupin tėnd. Epigloti nuk ėshtė aspak i kėnaqur nga lufta mė e fundit me pijen. Ajo ėshtė njė fibro-kartilazh i ndodhur mbi kordat vokale, - diku nė pjesėn e laringut, - dhe tė jep ndjesinė e mbytjes, duke e ēuar ushqimin nė faring.
Zgjidhja: Nė qoftė se ke rrėkėllirė disa gllėnjka birre me kikirikė, ndėrkohė qė miku juaj ndodhet nė tualet, bėj lėvizje tė njėjta tė manovrės Heimlich, ose ulu dhe bėj presion mbi abdomenin e sipėrm (zonė e ndodhur nėn diafragmė) me ndihmėn e njė objekti tė fortė, siē mund tė jenė anėsoret e njė karrigeje apo tė njė lavamani.

Problemi 8: KĖMISHA TĖ GJĖRA
Ke njė qafė tė hollė? Trashėsia e qafės tuaj varet nga shumė faktorė, duke filluar nga forma e trupit, tek celuliti i trupit dhe duke mbaruar me zhvillimin muskulor.
Zgjidhja: Pėr tė trashur qafėn, vendosu me fytyrėn poshtė nė njė tavolinė tė drejtė. Vendos duart nė ballė dhe nė kah tė kundėrt bėj rezistencė. Lėvize qafėn sipėr dhe poshtė, deri sa muskujt e qafės tė lodhen. Mė pas kthehu dhe bėj tė kundėrtėn e kėsaj lėvizjeje. Dhe mos e vrisni mendjen nė qoftė se do t’ju thėrrasin “qafėtrashė”, pasi vetėm qafa juaj do tė bėhet e tillė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
SHPĖTONI QAFĖN!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura :: Moda Dhe Estetika-
Kėrce tek: