ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Byrek “tullumbac” me kos dhe veze

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DeQaNaSjA
Princess
Princess
avatar

Numri i postimeve : 726
Age : 26
Localisation : Ne Boten e Qudirave
Registration date : 12/01/2008

MesazhTitulli: Byrek “tullumbac” me kos dhe veze   Sat 8 Mar 2008 - 19:14

Pergatitja per 6 persona:
6 peta katrore te gatshme (mund ta beni dhe me peta te rrunbullakta nga te cilat madje mund te perfitoni dhe me shume copa byreku megjithse me te vogla)
4 gota kos
3 veze
nje filxhan kafeje vaj
kripe

Per harxhin e byrekut mund te perdorni ēfare te doni: pra spinaq, djathe, gjize, kime, spec, presh, patate te ziera me kaēkavall apo ēfare te doni
Pak susam i zi (black cumin) per t’ja hedhur petave siper

Pergatitja:
Ne nje tas hidhni kosin, vezet,vajin dhe kripen dhe perzijeni mire. Me pas vendosini petet nje nga nje dhe me nje furēe guzhine ose dhe me luge shtrojeni masen me kos qe pergatitet pak me pare ne petat e byrekut siē duket dhe ne foto hap pas hapi. Kur peta te kete marre nje forme katrore te vogel siē duket dhe ne foto, lyjeni me pare me shtresen me kos dhe me pas vini harxhin. Pasi ta vini harxhin paloseni katrorin pergjysem dhe pasi ta keni lyer trekendeshin e sapoformuar me shtresen me kos hidhini susam te zi siper (mund t'i hidhni dhe susam ne mungese te susamit te zi). Me pas vendoseni ate ne tepsi dhe veproni keshtu deri sa te mbaroni tere petat. Kujdes! Zgjidhni nje tepsi te madhe sepse copat e byrekut do fryhen shume per shkak te kosit dhe vezes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Byrek “tullumbac” me kos dhe veze
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura :: Kuzhina-
Kėrce tek: