ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Supe me perime

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DeQaNaSjA
Princess
Princess
avatar

Numri i postimeve : 726
Age : 26
Localisation : Ne Boten e Qudirave
Registration date : 12/01/2008

MesazhTitulli: Supe me perime   Sat 8 Mar 2008 - 19:15

Pergatitja per 4 veta:
2 grushta bizele (te fresketa ose konserve)
2 patate te prera ne forme kubash te vegjel
2-3 karrota te prera ne forme kubash te vegjel
nje qepe mesatare
koper, majdanoz
vaj ulliri, limon
kripe, piper i zi

Se pari vihen bizelet, patatet, karrotat e prera ne forme kubi si dhe qepa e plote (pa u prere fare) ne tenxhere dhe lihen te zihen. Pasi zihen mire fare dhe kane leshuar lengun e tyre, shtojini vajin e ullirit, majdanozin, kopren, vajin dhe kripen dhe lerini te zihen dhe per nje cope here deri sa perimet te jene zier mire dhe supa te kete marre nje fare forme me te trashe. Ne rast deshire mund t'i hidhet dhe veze me limon supes siper. Pasi te kete mbaruar procesi i gatimit mund ta hiqni qepen nese deshironi. Futja e saj pa u prere ishte me qellim mos kundermimi ere te forte ne supe. Para se ta servirni shtoni dhe pak limon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Supe me perime
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura :: Kuzhina-
Kėrce tek: