ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kosova, shteti mė i varfėr nė Ballkan

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 63
Age : 30
Registration date : 06/01/2008

MesazhTitulli: Kosova, shteti mė i varfėr nė Ballkan   Mon 10 Mar 2008 - 18:01

Ekonomia kosovare mund tė krahasohet me atė tė Shqipėrisė sė viteve ‘90. Tė dhėnat zyrtare tregojnė se tė ardhurat pėr frymė janė vetėm 700$, ose e thėnė ndryshe 60 % mė tė ulėta se mesatarja e vendeve tė rajonit.
Vendi vuan nga papunėsia e lartė, e cila e kalon shifrėn e 35 pėr qind tė popullsisė aktive. Propozimi i tė dėrguarit special tė Kombeve tė Bashkuara, Marti Ahtisari, ndonėse ka parashikuar deri nė detaje statusin qė duhet tė ketė Kosova, nuk i ka dhėnė pėrgjigje pyetjes se si do tė administrohet ekonomia e njė vendi, qė sot pėrballet me dy
sfida shumė tė mėdha, rimėkėmbjen nga dėmet e luftės dhe tranzicionin drejt ekonomisė sė tregut.

Ekonomia

Produkti i Brendshėm Bruto nė Kosovė ėshtė pak mė shumė se 2 miliardė euro, ose 4 herė mė i vogėl se ai i Shqipėrisė. Rritja ekonomike luhatet 3-5 pėr qind nė vit, qė ndonėse mund tė duket njė ritėm i kėnaqshėm, mbėshtetet gjithsesi nė njė bazė tė ulėt. Aq mė tepėr qė zhvillimi ekonomik nuk mbėshtetet nė burime tė qėndrueshme. Tė dhėnat tregojnė se ekonomia e shtetit mė tė ri nė botė ėshtė e varur nė pjesėn dėrrmuese tė saj te donacionet e huaja dhe dėrgesat nga jashtė, qė sot pėrbėjnė rreth 50 pėr qind tė Produktit tė Brendshėm. Por Fondi Monetar Ndėrkombėtar dhe Banka Botėrore kanė paralajmėruar se shpallja e pavarėsisė do tė shoqėrohet pashmangshmėrisht me njė rėnie tė fortė tė ndihmės sė huaj dhe flukseve hyrėse private.
Sistemi energjetik kosovar, ashtu si ai i Shqipėrisė, ėshtė i dobėt dhe nuk mund tė pėrballojė nevojat e vendit pėr energji, ēka bėn qė Kosova tė kalojė shpeshherė nė kriza tė rėnda energjetike. Sipas tė dhėnave zyrtare, Kosova ka njė konsum ditor prej rreth 18 milionė kilovat orė nė ditė, prej tė cilave momentalisht arrin tė prodhojė nė vend vetėm 9 milionė. Pjesa tjetėr eksportohet pėrmes linjave qė kalojnė nga Serbia. Nė fakt, autoritetet kosovare i druhen njė bllokade tė mundshme nga ana e Serbisė, ēka do ta vinte seriozisht nė vėshtirėsi Kosovėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shoqeria.forumfamilly.com
 
Kosova, shteti mė i varfėr nė Ballkan
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Lajmet :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek: