ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lėnia e duhanit nuk tė shėndosh!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DeQaNaSjA
Princess
Princess
avatar

Numri i postimeve : 726
Age : 26
Localisation : Ne Boten e Qudirave
Registration date : 12/01/2008

MesazhTitulli: Lėnia e duhanit nuk tė shėndosh!   Sat 12 Jan 2008 - 16:55


S’ka mė arsyetime pėr lėnien e duhanit; shkurt: qė, do tė shėndosheni nėse lini duhanin.
Studiues gjermanė studiuan tek tė rriturit lidhjen e ērregullimeve psikiatrike me obezitetin. Ērregullim psikiatrik konsiderohet varėsia ndaj nikotinės dhe alkoolit, si edhe ankthi e ndjesia e depresionit. Studiuesit vėrtetuan se, nikotina nuk ka lidhje me obezitetin femėror. Por, tani ekziston njė argument i mirė qė t’ju bindė se, nė tė vėrtetė ekziston njė tjetėr arsye pse nuk ndėrprisni duhanpirjen.

Studime vėrtetojnė se, njė thithje ēliron ēdo herė rreth 4.000 bashkime kimike, tė cilat shkaktojnė probleme nė frymėmarrje. Njė cigare heq 5,5 minuta jetė, ndėrkohė qė nė 25 vjet njė duhanpirės i 20 cigareve nė ditė heq nga jeta e tij 4,5 vite.

Studimet gjithashtu tregojnė se, njė duhanpirės i lehtė ka 7 herė mė shumė mundėsi tė vdesė nga kanceri i mushkėrive sesa njė joduhanpirės, njė duhanpirės i mesėm ka 12 herė edhe njė duhanpirės fanatik ka 24 herė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Lėnia e duhanit nuk tė shėndosh!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura :: Moda Dhe Estetika-
Kėrce tek: