ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ilaēi Meridia edhe kundėr mbipeshės tek fėmijėt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Ilaēi Meridia edhe kundėr mbipeshės tek fėmijėt   Sun 13 Jan 2008 - 1:13

Ilaēi Meridia edhe kundėr mbipeshės tek fėmijėt


Studimi
Mbipesha trupore i bėn fėmijėt tė rrezikohen nga diabeti dhe sėmundje tė zemrės. Por njė studim rreth ilaēit Meridia qė pėrdoret pėr t u dobėsuar, tregon se ky ilaē mund tė pėrdoret edhe pėr fėmijėt mbipeshė.Gjatė studimit u vu re se fėmijėt qė morrrėn Meridia pėr njė vit ranė nga pesha 10 kilogram. Kjo humbje peshe u shoqėrua me njė sėrė pėrfitimesh shėndetėsore, pėrfshi normalizimin e niveleve tė kolesterinės dhe sheqerit nė gjak.Aktualisht, vetėm ilaēi Xenikal ėshtė miratuar pėr trajtimin e mbipeshės tek fėmijėt, por ilaēi Meridia vepron ndryshe nga Xenikali. Mendohet se Meridia vepron drejtpėrdrejt nė kimistrinė e trurit pėr tė pakėsuar oreksin, ndėrkohė qė Xenikali bllokon njė sasi dhjamrash tė hyjnė nė zorė gjatė procesit tė tretjes sė ushqimit. Mjekėt thonė se kėto ilaēe mund tė jenė mė tė efektshme kur pėrdoren tė ndėrthurura me ndryshime nė stilin e jetesės siē ėshtė diete dhe ushtrimet fizike.Por kėto ilaēe kanė edhe efekte anėsore. Si Meridia edhe Xenikali mund tė shkaktojnė shqetėsime nė stomak, ndėrsa sipas studimit, fėmijėt e tė rinjtė qė marrin Meridia ishin dy herė mė shumė nė rrezik pėr tė patur rrahje tė ērregullta tė zemrės.

Marrur nga Gazeta Ballkan
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ilaēi Meridia edhe kundėr mbipeshės tek fėmijėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkenca dhe Jeta ! :: Shėndeti-
Kėrce tek: