ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shqipėria arritje cilėsore nė luftėn kundėr turbekulozit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Shqipėria arritje cilėsore nė luftėn kundėr turbekulozit   Sun 13 Jan 2008 - 1:15

Ministri i Shėndetėsisė, Nard Ndoka, ka marrė pjesė nė Samitin e ministrave tė shėndetėsisė tė vendeve europiane, zhvilluar nė Berlin (Gjermani) gjatė dy ditėve tė fundit, njoftoi tė martėn zyra e shtypit e Ministrisė sė Shėndetėsisė. Sipas kėtij njoftimi, nė kėtė samit temė kryesore e debatit ishte nevoja pėr njė plan konkret dhe gjithėpėrfshirės tė shteteve europiane, kundėr sėmundjes sė tuberkulozit. Pas dy ditėsh diskutime, ministrat ranė dakort pėr miratimin e njė deklarate angazhimesh, pėrmes tė cilės pėrcaktohen tė gjitha masat qė duhet tė merren nga shtetet anėtare nė luftėn kundėr tuberkulozit, duke ju referuar njoftimit pėr shtyp. Deklarata shpreh nė formė tė detajuar tė gjitha masat, angazhimet dhe hapat konkretė qė do tė ndėrmerren pėr evitimin, trajtimin dhe shėrimin e tė sėmurėve me tuberkuloz, sipas strategjisė europiane nė kėtė fushė deri nė vitin 2015. OBSH dhe shtetet perėndimore kanė vlerėsuar progresin e shėnuar nė disa vende, pėrfshirė edhe Shqipėrinė.

Marrur nga Gazeta Ballkan !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shqipėria arritje cilėsore nė luftėn kundėr turbekulozit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkenca dhe Jeta ! :: Shėndeti-
Kėrce tek: