ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Turqia ndan 100 milionė euro pėr ndėrtimin e njė Universitet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Turqia ndan 100 milionė euro pėr ndėrtimin e njė Universitet   Sun 13 Jan 2008 - 15:28

Prishtinė, 11 janar - Turqia ėshtė e gatshme tė mbėshtesė Prishtinėn nė ruajtjen e trashėgimisė kulturore, ndėrsa qeveria e saj ka ndarė rreth 100 milionė euro pėr ndėrtimin e Universitetit Teknik tė Evropės Juglindore, tha sot shefi i zyrės sė Turqisė nė Prishtinė Mustafa Sarniē pas takimit me kryetarin e ri tė Prishtinės, Isa Mustafėn. Kryetari i Komunės se Prishtinės tha se me shefin e zyrės turke nė Prishtinė ka diskutuar pėr ndėrtimin e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Prishtinė, i cili do tė financohet nga qeveria turke. "Diskutuam edhe pėr bashkėpunim ekonomik nė mes tė dy vendeve. Shefi i zyrės turke mė ftojė qė tė vizitoj shtetin turk, meqenėse kryeqyteti ynė ėshtė i binjakėzuar mė Ankaranė", tha Mustafa. Kjo vizitė tha Mustafa do tė pėrdorej pėr shkėmbimin e pėrvojave tė pėrbashkėta lidhur me zhvillimin e mėtutjeshėm. Mustafa tha se shprehu gatishmėrinė qė tė ofrojė tė gjitha mundėsitė e bashkėpunimit, regjenerimit dhe ndėrtimit tė objekteve qė paraqesin njė tė kaluare tė pėrbashkėt historike. "Diskutuam edhe pėr pjesėn e vjetėr tė kryeqytetit, pėr tė cilėn ne jemi duke pėrgatitur planin rregullues urbanistik, e pėr tė cilėn ne do tė kemi kujdes tė veēantė, nė mėnyrė qė tė ruhet kultura jonė e pėrbashkėt", tha Mustafa. Duke ju pėrgjigjur interesimit tė shefit turke rreth ndarjes se 250 hektarėve, qė nevojiten pėr ndėrtimin e Universitetit tė Evropės Juglindore, Isa Mustafa tha se pėr kėtė ēėshtje do tė diskutojė edhe me nivelin qendror tė qeverisjes dhe Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM), e cila aktualisht menaxhon me pronėn publike nė Kosovė. Ndėrkaq, shefi i Zyrės turke nė Prishtinė Mustafa Sarniē tha se gjatė takimit me kryetarin Isa Mustafa kanė kėmbyer edhe ide lidhur me bashkėpunimin kulturor, ekonomik dhe tė aktiviteteve humane tė qeverisjes lokale. "Kam shpjeguar se ndėrmarrjet e Turqisė, qė merren mė ndėrtimtari. Infrastrukturė dhe bankari mund tė krijojnė mundėsi tė mira nė Prishtinė pėrmes investimeve. Po ashtu i kam theksuar se Turqia ėshtė e gatshme tė mbėshtes Prishtinėn nė ruajtjen e trashėgimisė kulturore", tha Sarniē. Shefi i Zyrės turke tha se qeveria e Turqisė ka ndarė rreth 100 milionė euro pėr ndėrtimin e Universitetit Teknik tė Evropės Juglindore. "Eshtė njė veēori jona qė pėrfaqėsia jonė politike nė Prishtinė ėshtė e para qė ka blerė truall nė Prishtinė dhe nė njė tė ardhme tė afėrt do tė fillojmė edhe ndėrtimin e pėrfaqėsisė sonė kėtu", tha diplomati turk.

Marrur nga Gazeta QIK !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Turqia ndan 100 milionė euro pėr ndėrtimin e njė Universitet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Lajmet :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek: