ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 BAKLLAVA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: BAKLLAVA   Sun 13 Jan 2008 - 16:02

[b]

Mėnyra e pėrgatitjes:
Sherbeti:

600. ml. ujė, 0.5 kg. sheqer, 1-2 limon

Uji dhe sheqeri vlohet dhe ftohet, i shtohet limoni i prerė nė rriska.

Salca:

150. gr. sheqera, 2.5 dl. qumėsht,
2-3 lugė grizė, 250-300. gr. arra,
0.5 kg. petė pėr bakllavė.

Zihet sheqeri, qumėshti dhe grizi, largohet nga zjarri dhe i shtohen arrat dhe pėrzihen.
Petėt ndahen nė dy pjesė pėr sė gjati, lyhen dhe palohen nė formė trekėndėshi. I vendosim nė tepsi tė lyer, bakllava lyhet me pak vaj. Mbulohet me petė nėse ka tepruar dhe pjeket derisa tė skuqet. Hiqet peta edhe pak pjeket. Bakllavėn e nxehtė e mbuloni me sherbet tė ftohtė. Shėrbehet e ftohtė.[b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
BAKLLAVA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura :: Kuzhina-
Kėrce tek: