ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Bakllavė me bajame

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Bakllavė me bajame   Sun 13 Jan 2008 - 16:07

[right]Pėrbėrėsit 12. petė tė gatshme pėr bakllavė

Pėr salcė:

250. gr. Gjalp

200. gr. bajame

80. gr. Rrush tė thatė

Sherbeti:

300. gr. sheqer

500. ml. ujė

1. Sheqer Vanilje

Lėngu i 1. limoniv Tepsinė e madhėsisė rreth 30×15 cm. e lyeni me gjalpė tė shkrirė dhe i qitni nė fund 4. deri 5. petė.Ēdo petė stėrpikeni me gjalp, bajame tė bluara dhe rrush tė thatė derisa tė shpenzohen tė gjitha.

v Nė fund i vendosni 4. deri 5. petė tė stėrpikura vetėm me gjalpė.

v Para pjekjes petėt e mbushura prejini me thikė tė mprehtė nė formė katrori, mbulojini me gjalp tė shkrirė dhe vendoseni nė furrė nė temperaturė rreth 200°C. Pjekeni derisa bakllava nuk e fiton ngjyrėn e kuqe.

v Bakllavėn e pjekur mbulojeni me sherbet tė ftohur dhe lereni 2. deri 3. orė deri sa ta thith sherbetin.

v Sherbeti pėrgatitet ashtu qė e zieni ujin, sheqerin dhe sheqerin e vaniljes dhe pastaj i shtoni edhe lėngun e limonit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Bakllavė me bajame
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti dhe Kultura :: Kuzhina-
Kėrce tek: