ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Histori Dashurie ..........

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 63
Age : 30
Registration date : 06/01/2008

MesazhTitulli: Histori Dashurie ..........   Thu 10 Jan 2008 - 19:12

Kėtu mundė tė postoni Histori Dashurie.... Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shoqeria.forumfamilly.com
GeTuShJa
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 359
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie ..........   Mon 9 Jun 2008 - 12:34

NjĖ Dashuri E Tretur!!!


Nė kėtė vend rri e ulur nė njė karrige dhe mendoj. Mendoj duke shikuar pc dhe pyes veten. Ku do tė jetė tani i dashuri im? Athua ėshtė zgjuar sikur unė dhe mendon pėr mua, apo ka ra nė gjumė dhe mė ka harrua!?

- Jo! Se besoj! Se besoj se mė harron lehtė, se mė deshti me gjithė zemėr! Jam e sigurtė se ende mė do dhe thėrret emėrin tim, ashtu siē thėrras edhe unė emėrin e ti, se shpesh mė merr lemza dhe nuk mė lėshon nė asnjė ēast. E di se mė don dhe s`mė harron pėr tė gjallė. Sa herė mė kujtohet AI unė qaj si fėmijė. Vajtoj pėr dashurinė e tretur, pėr njė dashuri tė vėrtetė qė u shkatėrrua me dhunė. Se harroj kurrė atė djale! E si ta harroj kur mė kujtohet nė ēdo ēast takimi ynė i fundit. Ishte ky njė takim i gjatė, i paharruar, mė i gjati nė historinė e dashurisė sonė, njė takim i trishtueshėm. Mė kujtohet, kur doli nė takim, unė u gėzova kur e pashė prej sė largu, por fytyra erti ishte e tretur. Nė sytė e ti nuk dukej ai shkėlqim i njė njeriu tė dashuruar. U ofrua dhe mė pėrqafoi pa folur asnjė fjalė. Mė shtrėngonte me tėrė fuqinė e tij dhe mė puthi nė faqe duke u dridhur. Unė mbeta e habitur! Mbetėm faqe pėr faqe, pėr disa minuta, pa u ndarė. Pa pritmas, lotėt e tij ma lagėn faqen time dhe filloi tė mė pėshpėrisė nė vesh me fjalė tė dridhura.- E dashur, ti e din se tė kam dashtė dhe tė dua. Por, ne duhet tė ndahemi, - tha.

Pa mbaruar fjalėt ia plasi vajit dhe filloi tė qante me zė tė lartė, duke u shtėrnguar fort me tė dyja duart pėr qafėn time.

Une e pyet perse por nuk me dha pergjegje , edhe qe nga ajo nate nuk kam pergjegje asnej here pse u nad nga une.Su besova veshėve tė mi, por mė theri nė zemėr si me thikė! U treta nė ato ēaste dhe fillova ta shtėrngoj fort nė pėrqafim. Nga sytė e mi filluan tė pikojnė lotėt, se mė befasoi me kėtė lajm tė zi. E shtėrngova edhe mė fort me tė dyja duart, sikur tė kisha frikė tė mos ma vjedhė kush nė ato ēaste kur e kisha nė pėrqafim. E shtėrngova me tėrė forcat e mia. Ndoshta nė ato ēaste shtėrngimi na sillte edhe dhimbje fizike, por nuk i ndienim dhimbjet, sepse nga trishtimi, trupi im dhe i ti ishin tė mpirė nga dhimbjet nė zemėr qė ishin tepėr tė mėdha. Se vetėm shikonim njėri tjetrin nė sy, tė pėrlotur, sikur tė luteshim pėr mėshirė.

Nuk kam kohė tė rri, mė duhet tė shkoj unė ,ika vetėm erdha tė takohem me ty, pėr tė fundit herė, - tha ai.

Se fola mė asnjė fjalė, se goja mu bllokua, por vetėm e shikova nė sy. Nė ato ēaste sytė e mi tė pėrlotur flisnin pėr mua.

- Lamtumirė... – mė tha, se mė duhet tė shkoj. Por, nuk shkonte, vetėm shtėrngohej pėr mua nė pėrqafim.

Gjithė natėn mbetėm nė pėrqafim. Na dukej sikur tė kishte kaluar njė minut. Por, filloi tė agonte drita. Sa e shkurtė na u duk nata qė kaluam sė bashku.

- Mė duhet tė shkoj - tha pėrsėri. Por nuk shkonte.


Pse o Zot? Pse i len gjallė kėto njerėz tė pandjenja?

Mbyte kėtė tradhėtar , mbyte mos e len tė gjallė. Ose. Ose mė mbyt mua, ma merr edhe shpirtin kur ma morre dashnorin! Mos mė len gjallė tė shoh me sy e tė vuaj deri t`jem gjallė.

Iku dashnori! Iku sikur ta pėrpinte nata qė e lamė pas.

Shumė ditė kaluan, shumė muaj, ndoshta edhe vite, se unė nuk numėroj mė asgjė, mė ka tretė orientimi i jetės dhe nuk kam mė dėshirė tė jetoj.

Netėt i kaloj pa gjumė, e pa ngrėnė e pa pirė, kėtu nė kete vend te mallkuar. Kėtu, ku u takuam me dashnorin. Kėtu dal pėr natė dhe pres. Kėtu po pres edhe sonte, ndoshta mos po vie dashnori. Bie shi, dėborė, stuhi, por unė kėtu rri e pres. Kėtu do tė pres, deri tė vdes. Edhe kur tė vdes, do ta lė amanet qė tė mė varrosin kėtu , se vetėm kėtu isha e lumtur. Kur tė vie dashnori im M.... pas shumė vitesh jam e sigurtė se do tė dalė nė takim. Sė paku, me vorrin tim le tė takohet.

Pres. Dola nė qytet qė tė hjek pak mėrzi. Aty mijėra njerėz... Shoh ēifte tė lumtura qė shetisin bashkė tė pėrqafuar dhe fytyra e tyre shkėlqente nga lumturia dhe dashuria. Tė gjithė ishin tė lumtur vetėm unė jo. Vetėm unė dhe njė lypse, qė shtrinte dorėn kalimtarėve dhė lutej pėr njė kafshatė bukė. Dikush prej kalimtarėve ia hodhi lypses ca para tė holla dhe nė sytė e saj erdhi shkėlqimi. Edhe lypsja u bė e lumtur, mbeta vetėm unė me zemėr tė thyer.

U ula pėrkrah me lypsen, e shtriva dorėn edhe unė, ndoshta ndonjė kalimtar do tė ma gėzoj zemrėn edhe mua. Shumė kush mė hidhte para, por pėrsėri mbeta me zemėr tė thyer.

Jo. Nuk ka para nė botė qė mund tė ma gėzoj zemren time, vetėm M.... Vetėm ai mundet tė ma kthejė pėrsėri lumturinė, por, ku gjindet ai tani?


- Ah, Zot i madh!

Njė shoqe qe e kam si moter mė thotė ta harroj atė dhe tė gjej ndonjė tjetėr. Shiko pak, mė thotė, ka edhe djem te tjere te bukur .Vėrtetė, shumė djem tė bukur ka por per mua asnej nuk ishin mė tė bukura se dashnori im.

Por jo. Nuk mundem tė themeloj dashuri kundėr ndjenjave tė mia, se nuk kam dy zemra. Edhe atė qė e pata, ia fala ati. Nuk mundem tė shtrihem nė shtrat dhe tė bėj dashuri me njė djalė qė nuk e dua.

Po i dashuri im si do ta ketė hallin?

Athua mundet me durua dorėn e njeriut, qė nuk e don, me e prek trupin e ti?

Zot! Pse kėshtu? Pse?

Shpresat ende mė mbajnė gjallė. Tėrė natėn mendohem dhe kėrkoj qe te me kthehet M.... Shumė njerze mė pėrgjasin nė dashnori tim dhe unė gėzohem pėr njė ēast. U dal pėrpara nė rrugė dhe gati nisem t`i pėrqafoj, por kur vėrtetoj se ai nuk ėshtė , zemra pėrsėri mė shėmbet. .

Unė kėtu do tė pres deri sa tė jem gjallė. Me nej shpres te vetme se M.. dot me kthehet .....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
GeTuShJa
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 359
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie ..........   Mon 9 Jun 2008 - 12:34

Ishte me mire Keshtu ?


Ishte me mire Keshtu ?

Une e di qe e gjithe kjo qe po te them ka per te mbetur vetem ketu.Ti ske per ta ditur asnjehere...
Si shume gjera te tjera qe nuk di...
Sa kohe ka kaluar qe nuk te kam pare dhe mua me duket se cdo nate je me mua?Sa kohe ka qe nuk e kam ndjere frymen tende dhe me duket se ne cdo frymemarje e ndjej se je aty?Sa kohe ka kaluar qe ste kam degjuar tek flet dhe zerin tend e kam akoma ne vesh?Sa kohe ka kaluar?Sa?
Aq shume sa per te te harruar ishte e mjaftueshme!!!Por cuditerisht koha spo me ben gje!
Nganjehere me duket se jam une ajo qe nuk dua te te harroj dhe e imponoj une kohen!!Bej nje hap mbrapa, nje hap para dhe...Perseri ne vend!!Jam kaq e pavendosur dhe kaq konfuze...Kam frike te ec!Kam frike tani edhe nga hapat e mia!!!
E mbaj mend si sot heren e fundit qe kemi folur ne telefon!Mundohesha te mos kuptoje zerin tim qe dridhej dhe mundohesha te shtregoja fort jastekun...Dhe heren e fundit qe te pashe kur u largova prej teje u mundova aq shume qe te qendroja me kembe, edhe pse gjunjet po me tradhtonin!I futa duart ne xhep per te mos kuptuar qe dridheshin!!!Dhe kur te pashe ne rruge dhe ste fola...Ula syte ngadale dhe u mundova te fshihja lotet...Ishte me mire keshtu?Mbase po...Mbase jo...Nuk jam me e sigurt per asgje!
Di vetem qe TE DUA,di vetem qe cdo moment do doja ti bija telefonit tend dhe ti thosha te gjitha... Me duket se do mbytem me te gjitha keto qe kam brenda meje...dhe ne fund te fundit...e di qe sja vlen me...Perseri kthehem mbrapa...
Tani duhet te ecim vec!edhe pse ne cdo moment me kujtohesh ti, edhe pse ne cdo kenge te gjej ty, edhe pse ne cdo rruge them
-Ishim edhe atje!Ishim dhe ketu!, edhe pse u largova prej teje te dua...
Vertet jane kaq te nderlikuara gjerat apo i nderlikoj une?...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
GeTuShJa
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 359
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie ..........   Mon 9 Jun 2008 - 12:36

Takimet e Mesnatave


Pranverė. Bėnte vapė. Duke kaluar nėpėr rrugicėn qė e pėrgjysmon livadhin e madh bri katundit fqinj, papritmas njė reflektim m’i errėsoi sytė. Njė copė herė s’mu shqit. Terr m’u bė gjithkah. S’e dalloja dot as shtėpinė aq tė madhe prej nga dilte ajo dritė symarrėse. Pėr njė ēast m’u duk sikur shpėrthente nga njė sterrinė. U ktheva drejt ca pemėve tė afėrta dhe si mburojė zgjodha trupin e njė molle, pas sė cilit u fsheha t’mė vijė tė pamurit. Pastaj u drejtova pak nga pak andej, ku pashė : shtėpinė, dritaren, pasqyrėn e madhe nė duar tė bardha, dhe mė nė fund atė fytyrė rrezatuese ruspe. Ishte vet Besa, e cila para dy ditėve nergut mė kishte pritur buzė sukales, pranė kroit tė atij katundi, (meqė e dinte se isha udhėtar i pėrditshėm asajde) dhe sapo e lėshoi njė fluturuese prej letre kah unė, iku si njė sorkadhe. Nė tė kishte shėnuar shumė. Nė tė vėrtetė gjė tjetėr pos dy luleve paksa tė pėrdylkuara kah njėra tjetra, me pakėz rrėnjė, tė cilat dukeshin sikur fluturonin pėr tė gjetur ndonjė vend tė mbėltoheshin e tė rrėnjėzonin bashkėrisht. Atėherė nisa tė kuptoj. Para sė gjithash m’u desh t’i pėrballoj qortimit tė rreptė qė ia dhashė vetes, pse u mbrojta nga rrezet e njė dashurie qė lindte, e jo nga reflektimi verbues sikur m’u duk nė fillim. Pasi iu largova mburojės, zemra mė ecte nga dritarja qė e stoliste ajo fytyrė hyjnore, por kėmbėt nuk mė lėviznin dot. Ishte pika e ditės. “Therrishtave” s’donin tė shkelnin. Komunikimin fillova me gjeste e herė-herė me fjalė. Nga ajo largėsi arritėm disi tė kuptohemi se kishim diēka pėr njėri-tjetrin, dhe mė nė fund e lamė qė nė orėn fiks njėzet e katėr tė flasim pėrmes asaj dritareje.Ca mė tej u ndala tė shikoj edhe njėherė vendtakimin. Dritarja dukej e rėndomtė sikurse tė gjitha ato tė shtėpive pėrdhese tė katundeve malore : katrore, dykanatėshe, me katėr tabakė xhami e katėr shufra metalike tė fiksuara nė pragje, dhe me pezul tė drunjtė nga jashtė. “Dritarja e dashurisė”— thashė nė vete, dhe vazhdova udhėtimin me imazhet e asaj ndodhieqė s’mė dukej tjetėr pos ėndėrr.Atė natė :Hėna e plotė shndriste me tėrė fuqinė e refleksit. Vapa ishte zhdukur shqim, ngaqė vesa kishte filluar t’i kapej ēdo gjėsendi tė mbitokės. Derisa nuk e shkela livadhin e madh, isha i freskėt si njė pemė sohishteje. Aty, nė hapat e parė, fjafueshėm mė pėrshkoi njė ndjesi e ēuditshme. Ca dallgė ngrohtėsie mė shkallėzonin krenarinė pėrbrenda, duke ma pėrplasur herė-herė nga njė valė ngurrimi pėr hapat qė bėja atij livadhi tė thiktė gjelbrak ; drejt katundit tė huaj nė atė kulm nate ; drejt dritares... Pak mė tej befas m’u krijua njė pabesi e pakuptimtė. Mė dukej ecja somnambul shtegut tė njė ėndrre a njė trazimi pa drejtim. Nė asnjė shtėpi tė fshatit s’shihej ēikėz drite. Gjė e gjallė s’dėgjohej. Nisa tė merakosem, qenve si t’u shpėtoj. Njė mendim sakaq ma shtriu udhėdaljen symbyllas andej ; bile po tė guxoja edhe njė kėnge t’ia thoja, madje nė kupė qielli. “Qen-ujqit s’qenkan kėndejpari !” — thashė kur ndjeva lehje tė mbytura qensh nė togje, nė njė luginė ca tė largėt nga aty. Helbete ndiqnin ndonjė ujk skuthar. Pėr atė tė Besės e dija se ėshtė tretur nė ėndrrat e mishit brishtak tė lepujve, apo tė qumėshtit lyrak tė deleve. Ashtu ngjante, sepse, meqė mė thirri, duhej tė mė mbronte ; ta lidhte ende mė fort se herave tjera atė murrosh tė hatashėm.


Tė gjitha mendimet m’i gijotinoi drita e elektrikut tė dorės, qė u ndez nga dritarja drejt nė mua. Asaj atė ēast i afrohesha ngadalė pėrskaj murit tė gjatė qė mbėrthente dy-tri shtėpi. Gati
menjėherė mė pas ajo dritė u zhduk pėrnjėherėsh. Eca pakėz mė shpejt, por lehtė, sikur nėpėr vezė tė shkelja. Hapat e fundit drejt vendtakimit mė bėnė tė ndihem i gėzuar e njėkohėsisht i pafrikė ēfarėdo qė tė ndodhte. Dhe, ē’tė shoh. Dritares njėri krah i rrinte mbyllur, ndėrsa tjetri gjysmė i hapur mbahej shtrėngueshėm nga vet Besa. Pėrbrenda dhomės gllabėronte mugėti e dendur, ngase nė dritare ajo rrinte e palėvizshme, ndėrsa mėnjanė njė perde e errėt pengonte depėrtimin e dritės sė hėnės. Ajo mugėti mbulonte pjesėrisht edhe trupin e saj, por kur ia hodha njė shikim, ashtu, pėrmes hapėsirės sė ngushtė tė gjysmėhapjes sė kanatės, madje penguar nga njė shufėr metalike nė mes, ia pashė : fytyrėn engjėllore, flokėt ngjyrėgėshtenjė, dhe gjinjtė e mbufatur si dy balona nėn atė jelek tė hollė. Ato m’u duk ia vura re si tė ishte nė njė vend tė hapėt e nėn diellin mė tė shndritshėm tė qiellit.Ngadalėz, me njė zė tė druajtur e disi tė ngjirur, mė tha :— Tė dua ! Ti mua ?— Gjithashtu ! — i thashė.— Shumė mirė ! Pra, mirupafshim nesėrmbrėma, nė po kėtė kohė ! — pėrfundoi, dhe ma hodhi njė shikim tė ngulitshėm duke e mbyllur dritaren disi rrėmbimshėm.“Dreq o punė !” — thashė nė vete.

Nata e dytė :Meqė tėrė ditėn mė roitėn mendime gjithfare, ēdo tė pjellė vallė nė takimin e ardhshėm, ndėrsa mė nė fund nėnvizova : “gjė tjetėr pos dashurisė !”, derisa erdhi koha pėr t’iu afruar sėrish dritares, ndjeva njė mall tė madh ta shoh sa mė parė atė bukuroshe ; madje, qoftė sikurse njė natė mė parė qė e pashė.U nisa disa minuta mė herėt se qė duhej. Me vete mora njė trėndafil tė freskėt, t’ia dhuroj nė shenjė dashurie tė pashmangshme, e tė kujtuari pėr rrėnjėzimin e saj. Mendoja t’i flisja i buzėqeshur pėrmes hapėsirės sė ngushtė tė hapjes sė parmakut, e ta zgjatja dorėn me atė dhuratė, dhe bashkė me biskun e fletėt e brishta t’i ēiknim sė paku gishtėrinjtė. Mirėpo, ndryshe mbaroi gjithēka.Herėt u gjenda nė cak. Kot arrita. Guxim s’pata t’i cingėris nė xhame pėr ta njoftuar se aty isha. Mendoja, pėr sherr, mund tė jetė edhe dikush tjetėr nė dhomė, dhe fundi dihej. Vetėm dy-tre minuta para kohės sė caktuar hapekrah u ēel njėri parmak. Besa vringthi u pėrkul tė pėrgjonte sikur natėn e mėparme nėpėr dritėn e elektrikut tė dorės, por andej, — pėrreth murit, nga ana e rrugicės — s’pa gjė. Nė kahun tjetėr afėr dritares rrija ulur, prej nga i dola pėrpara si hije duke harruar pėrtokė trėndafilin. Njė kombinezone tė mėndafshtė ngjyrėqielli, dhe fytyrėn e ēiltėr, fare mirė ia pashė nė dritėn e njė qiriri tė vogėl qė kishte lėnė ndezur mbi njė tavolinė ndanė vetes.— Kuptoj se mė do, — shtoi pasi mė pėrshėndeti — ama s’di sa do tė zgjasė kjo, dashuria jote ?!— Pėr jetė e mot ! — ia ktheva bindshėm.— Mė gėzon. Pra eja nesėrmbrėma nė po kėtė kohė ! — mė tha, dhe me njė shikim goxha tė ēiltėr e mbylli parmakun paksa me tė shpejtė.


Mė vloi gjaku aq shumė !... Megjithatė trėndafilin ia lash nė pezul
Nata e tretė :Edhe pse m’u pėrfytyrua gati tėrė ditėn, gjithnjė u mundova tė mos e ngulis mendjen tek ajo asnjė sekondė. Punė fizike thuaja kurnjėfare s’kisha, megjithatė sapo erdha nga shkolla, ndonėse kot do t’i lėēisja mėsimet a ndonjė libėr, punova ē’bėn e ē’nuk bėn, vetėm t’i kaloja orėt sa mė shpejt deri nė mesnatė. Kastile u nisa mė vonė, ngase duke shpejtuar e dija se mė mirė do ta kaloja atė udhėtim. Saktė, kur u duk nė dritare u gjenda aty. Sėrish e hapi vetėm njėrėn fletė tė saj, por tjetrės ia hoqi rezen. Njė llambė vajguri varur nė murin anėsor, lėshonte dritė tė mjaftueshme e mundėsonte pamjen e ca luleve afėr saj. Pasi ia hodha njė shikim nė fytyrė — gjysmėn e sė cilės e shndriste ajo dritė, gjysmėn tjetėr hėna — vura re kėmishėn e saj tė najlontė ngjyrėbari qė linte t’i dukej dukshėm forma e trupit biskonjė, e qė ia shtonte bukurinė edhe me njė spektėr ngjyrash tė ēuditshme. Duke buzėqeshur lehtė, ma zgjati dorėn dhe mė pėrshėndeti ngrohtėsisht. Pasi shprehu interesim si kisha kaluar udhės, bėri sikur u afrua ca duke ma bėrė njė pyetje tė ēuditshme :— Dėshiron tė martohesh pastaj me mua, apo?— Dėshiroj!... Mė shumė se gjithēka tjetėr nė jetė ! — ia ktheva, ndėrsa mbeta i shtangur.— Tė njėjtėn dėshirė e paskėshim. Por mė mirė tė mendohemi edhe pak ! Udha e mbarė tė qoftė, e natėn e mirė, — mė tha me njė zė tė butė duke e mbyllur dritaren qetazi.Veē sa nuk kėlthita : “lozonjare !...”Nata e katėrt :Letrėn e gjatė, qė gati tėrė ditėn e kalova duke e shkruar, e futa nė xhep dhe u nisa. Ē’nuk i shkrova nė tė : pėr rastin e asaj dite qė u takuam nė rrugicė, pak mbi krua, si ecte ngathėt krahas babait ēehrevrenjtur, ngarkuar me ato kėnata pėrplot me ujė, e guxim s’pata t’i them : “Kėtė barrė ta pėrgjysmojmė, Besė” — sikurse mendova ; pėr lajkatarėsinė e pakuptimtė qė po e shfaq kur po i vete te dritarja, e veēmas pėr dashurinė e pėrflakur qė kisha ndaj saj.Nė orėn fiks njėzet e katėr, faqeza qemė. Pos njėrit parmak, u hap edhe ai me reze, por vetėm deri nė gjysmė. Poēi elektrik llamburiste nė mes tė tavanit. Nė fytyrėn e Besės shqova njė ēiltėri gati tė skajshme. Veshur mbante xhaketė tė lehtė doku, ndėrsa leshrat bashkė me njė fjongo tė gjatė pėlhure ngjyrėgurkali nga ana e djathtė i shtriheshin deri nėn gjoks. Sapo e hapi gojėn tė mė fliste diēka, me tė shpejtė e lėshova letrėn nė parvaz dhe i thashė :— Lexoje dhe mendohu mirė ! Shihemi nesėrmbrėma nė po kėtė kohė.Nata e pestė :Me vonesė u nisa, vonė arrita nė cak. Parmakėt e dritares rrinin ēelur tej mė tej. Nė dhomė s’ndriēonte gjė. Besėn s’e shihja kund. Duke i vėnė duart nė pezul, pėr t’u ngritur tė shihja edhe nėpėr kėndet e dhomės, sakaq mė pengoi butėsisht njė dorė e lehtė. Vallė, a do tė mund tė mė preknin duar tė tjera, pos atyre tė Besės aty atė natė ?— Mos u mundo. Ja ku jam! — mė tha fare e qeshur, dhe mė tregoi trungun e dardhės, pas sė cilit kishte qenė e fshehur.Pėrnjėherėsh bėmė shtrirje krahėsh nga njėri-tjetri. Pas pėrqafimit kėmbėt dalėngadalė na shpunė nė luginėn preshtake nėn katund. Zėrat tanė tė ulėt mes lisave shekullorė i shoqėronin currilat e pėrroskės dredhake ndanė nesh, e herė-herė shushurimat e gjallesave pėrreth.Nata ishte jona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
GeTuShJa
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 359
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie ..........   Mon 9 Jun 2008 - 12:37

Histori dashurie ... Pa titull........Me e prekura qe kam lexuar


Nė nje pallat te bukur jetonin prane e prane
dy te rinj te lumtur,vajza quhej Ada dhe djali Marion.
Kur ishin te vegjel,oh,sa shume lodronin,
ne rinine e tyre njeri-tjetrin sa shume e dashuronin


bisedonin per gjithcka dhe shiheshin sy me sy
Ada ish e bukur,fytyra si hene
ecen lehte,ngadale si flutur
ne lagje i therrisnin Sofia Loren.


Ndersa Marioni simpatik te gjithe e admironin
flokedrejt,e sykalter te kujton Alen Delonin.
SA te lumtur ishin vetem,me njeri-tjetrin bisedonin
qe te dy nje mendje kishin asnje tjeter sdashuronin.


Nje dit te zymt dimri ndodhi dicka shume e erret
Marioni shkoj drejt perendimit,Aden e la ne
kulmin e pikellimit.Ada priste,qante nate e dite
ne syte forme bajame nuk shihej me ajo drite
qe Marionin forte e magjepsi
dhe ate cast fort e deshi.Ne dritare rri e merzitur
Ada nje jastek te bukur po qendis
postieri nga Franca i solli nje leter
Marioni i saj ndodhej ne Paris.Ne duart qe i dridheshin zarfin shpejt e kapi
letren nxorri qe andej,me ne fund e kapi
Oh c'temerr ne syte e saj,valle c'kishte ngjare?
Marioni e kishte harruar nje franceze kishte marre"Ada mos me prit,martohu me nje tjeter
Une s'isha per ty,ai do te beje me te lumtur patjeter"
Ada me nje fryme letren lexonte
me ne fund ishte fjala me e veshtire
ajo e perlotur me shpirt e mallkonte
kush e ka shpikur fjalen "Lamtumire"


Mbi letren e bardhe nje pike loti ra
dhe boja e kolorit u nda e u shpernda
i fshiu lotet Ada,u ngrit e keputur fare
ku i kishte humbur bukuria vajzes lozonjare?


Po tretej dita-dites,fytyra u rreshk shpejt
se vetem nje dashuri kishte pranuar ne jete.
Me vete mendonte:Ku te jete tani?
Francezen perqafonte aop pi ne vetmi?

Me koto mendime ne koke tere diten
ne shtrat e vetmuar e kalonte,derisa nje dite
ne spital u shtrua dhe mjeket ja prene shpresen per ta sheruar

Fluturoi avioni i madh drejt Italis
Ada ne nje pavion te romes u shtrua
e zhytur ne terrin e vetmise
nga te dashurit e saj sikur u harrua

Megjithese e semure bukuria se kish harruar
ndaj mjeket e Italise pas saj u dashuruan
dhe vuanin patjeter per ta sheruar

Papritur,nje dite me pas avioni France-Itali
ulet ne aeroportin madheshtor,plotori
Marioni me francezen zbriten te gezuar
Muajin e mjaltit ne Rome per ta kaluar

Ajo ne shtrat,ditet i kishte te numeruara
ndersa ata shetitnin neper Rome te perqafuar
Papritur francezen na e ze nje grip i lehte
Marioni na e shtron ne pavionin e Ades se shkret


Ne nje dhome rastesisht i shtruan
po te sa miqesisht ato u bashkuan
Marioni nje dite te dera e dhomes u shfaq
po c'te shihte valle,fati ja kishte punuat paq

Buqeta me lule nga dora i ra
Aden te shtrati tjeter kur e pa
Francezja lehte buzeqeshi,lehte me shenje e ftoi te luante
Por ai s'levizi fare per here te pare sju bind
Aden me mall veshtronte

Ada ime e shtrenjte belbezoi pa dashur
Atehere e kuptoi sa shume e kish dashur
Ju afrua fare prane,me endje e veshtronte
syte ishin po ata,vetem se fytyra si ndriconte
Oh sa shume ishte tretur,sa shume ish sfilitur
ne dritare ate duke pritur

Ada hapi pak syte me mall e veshtroi
pastaaj i mbylli serisht me agoni foli
"TE desha Marion,te desha sa qielli
me shume se gjithecka ishe vet dielli
Por tani morri fund cdo gje, une po ndahem prej jetes
te uroj vec lumturi ne krahet e zhulietes.

Veē nje amanet te fundit ma plotesoni
Ju lutem kthehuni ne Shqiperi ne France mos qendroni
Marioni afroi buzet per ta puthur por ajo mbylli syte
pergjithmone
dhe si ne perralla drejt zotit fluturon

Francezja e bukur dicka kish kuptuar
por pyeti Marionin me shume per tu sqaruar
kur e morri vesh te verteten leshoi nje psheretime
Marion pse e bere kete per fajin tim?

Duke qare u ngrit nga shtrati,drejt Ades u afrua
lotet nga faqia seē i rane Ada i tha "sa shume te dua"
Por tani je e vdekur jeta tu keput ne mes
si nje lule qe s'ka petale e s'mban nje pike vese

Mblodhi lulet qe Marioni i solli
mbi trupin e Ades i hodhi e mbuloi
e beri si zane,gjerdanin e saj i viri mbi balle
Nga Marioni u kthye serisht e perqafoi por vetem miqesisht
"Ti duhet te kthehesh ne Shqiperi vetem atje do gjesh Lumturi"


Une ne France do te kthehen se atje vendin tim kam
ti je djale i shkathet,je djale me mend
kthehu bashke me Aden ne atedheun tend,
Avioni drejt Shqiperise fluturoi me shpejtesi
perpara kembeve te Marionit,qendronte arkivoli i zi


Marioni qante,ishte bere pike vrer
Ade e dashur i thote,s'do te te shoh me asnjihere
Por kudo qe te shkoj ēdo hape qe do te hedh
veē ty do te kujtoj sdo te harroj asnjihere
Te lutem falme e dashur,faji s'ishte imi
nuk ish i askujt por veē i mjerimit.

Eshte shkruar nga... Enigme

Marre nga nje ``Shpirt`` I dashuruar..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
GeTuShJa
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 359
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie ..........   Mon 9 Jun 2008 - 12:37

Te Dua mos me Ler

Nisa te shkruaj ne nje cope leter nen veshtrimin e yjeve qe duket sikur me thonin Lamtumire
Sa e bukur ishte natyra kur te kisha pran , c`do gje me dukej si enderr.
U njojtem ne nje dasem, ate nate te bukur qe ende se kam harruar
Ti lozje, kerceje qeshje ndersa une veshtroja syt e tu te kalter qe silleshin verdall c`do cast
Mes turmes se njerzve dhe zhurmes te cudicme per nje moment te humba nga syt
papritur shoqja ime po ngacmonte me krah ....ishe ti perball meje , po me kerkoje te vallzonim
pa te kthyer pergjigje te dhash doren . Filluam te kercenim. Ndjeva doren tende qe me shtrengonte fort.
Shikoja syt e tu pa pushim dhe me kuptove te gjithen ne shikimin tim ..
Me pyete per emrin , me pyete per shum gjera , sa shume vallezuam ate nate te bukur .
Kaluan disa dite u takuam perseri dhe kjo Dashuri mori rrugen e saj , rrugen e lumturise
Sa e lumtur ndiehesha ne krahet e tu si nje princesh me princin e saj ne nje keshtjell Dashurie
Ditet ecnin kalonte dimri pranvera vera vjeshta, dhe une isha me ty ... o lumturi
Gjithmon mbizoteronte dashuria tek ne te dy derisa me zen veshet nje muabet te mallkuar.
Familja ime do shkonte ne Greqi . Une u bera keq . Vetem i gundershtoja prinderit e mi ..
c`do bejm atje ? Mir jemi ktu ! Por babai e ksih marre vendim . O Zot si do te thoja ty qe do largohem?
Si do ti thoja zemres time Kam qare e kam derdhur lot ate nate ..
Dielli Zbardhi dhe une u nisa per tek ty ato fjale te te thoja por... s`mundja me vinte per te qar.
Si do te thosha une ty o shpirt do largohem prej ty . Si?
Erdhi momenti kur u takuam , ti i qeshur mu afrove por kur pe syt e mi te mbushur me lot
fytyra jote u brengos, syckat e tu humben ndricimin, filluan te dilnin pika loti ....
O Zot i madh kurre s`desha ti shikoja ata sy mbushur me lot..
Putheshim dhe vetem qanim si femije.. te ledhatoja floket te fshija lotet , por perseri syt e tu lotonin.
Me mir te vdisja se sa te shikoja ato momente kur nga buzet e tua qe dridheshin dilnin vetem fjalet Mos me ler Te Dua Mos me ler...>
O Babai i ktij qielli pse ma bere kte mua pse? Me largove nga jeta , Trishtove Lumturine dhe me solle vec vuajte
Largimi nga ty o shpirt me lendoi , me verboi , me shkaterroi ahh jet o jet sa te kam mallkuar.
Foton tende e mbaja gjithmon nen jastekut tim qe lagej cdo nat prej loteve te hidhur nga syt e mi
Flismim ne telefon me ore te tera , qanim per njeri tjetrin por nuk mjaftonte.
I lutesha babit qe te shkonim ne Shqiperi , si gjithmon merja nje pergjigje te mallkur ( sna kan dal akoma letrat ,
prit te dalin) Ahh kjo pritje po me helmonte shpirtin dita dites.....
Nje vit e gjysem kalova ne neten e brishta , nje vit e gjysem pa par syckat tende o shpirt.
Kur neten vazhdon ashtu te brishta vjen nje nate qe me mire mos e kisha jetuar..
Ne cel tim vjen nje msm nga Shpirti im...
Kristina kjo pritja me shkaterroi
buzet shpirtin me helmoi
Te uroj vazhdim te mbare
se une me nje tjeter
kam dale
Harroi te gjitha me per mua mos mendo
shiko jeten tende dhe nje tjeter dashuro...
Lamtumire.. nga Mikeli

Desha te therisja joooooooooooooo por zeri me ish larguar , fryma me mungonte ne ato caste , lotet filluan te
pikojn mbi celular , ndjeja trokitjet e zemres aq fort sa me pengonin te merrja frym ...
O jet me mallkove me largove gjene me te shtrenjte .. qaja dhe vetem qaja .
Nuk e lash me kaq , si mund te te harroja un ty kshu me nje msm.
Te mora ne telefon. Folem dhe me nuk pranove asgje per arsyen se dje kishe pir. Ai nuk pinte kurre...
Mbase isha une ajo qe te katandisa ashtu o shpirt. Nuk mundja me dhe te dergova lek per nje vize.
Prit nje muaj dy tre , ti kishe filluar te me genjeje. Te dergova per here te dyte por perseri vetem genjeshtra.
Vendosa me shum mundim ti marr lejen babit se tashme isha nje vajze rritur . Plot 19 vjet. Ahh 3 vjet pa ty
o zemra ime si kaluan.
Erdha ne shqiperi . Shum e gezuar se do takoja syckat e bukura , do takoja lumturine, do takoja te Dashurin tim
Mikelin.
Me sa pa durim po prisja tek ai Theo Zoi , tek ai lokal ku kalonim caste te bukura..
E ulur ne karrige syt te mbushur me lot vec ty po te mendoja .... dhe ja ku u shfaqe para syve te mi
Zemra gati sa nuk me ndaloi nga gezimi ... por dhe nga trishtimi . Si ishe kthyer ashtu o shpirti im
Syckat e tua te bukura kishin marre nje ngjyre tjeter , ato ishin te kuqe , trupi kish marre formen e nje pishtari
duart e tua dridheshin .. O Zot pse keshtu ? Sdurova dot dhe tu afrova per te perqafuar e te puth buzet e tua
por ti u largove. Tu afrova perseri dhe duke qare te thash ... Mikel o shpirti im jam une ... dhe ti me nje buzeqeshje
te pakuptueshme me bere shenj te ulem. Ti u ule kurse une qendroja ne kembe desha te te perqafoja si dikur
megjithese kishe ndryshuar shume.U ula te karrige te kapa doren por ti e largove ....Shpirt ca ka ndodhur me ty ....
te pyeta. Dhe ti fole ...Nuk jam me Mikeli qe dashuroje , tashme nje i vdekur.. Syt e tu u mbushen me lot .
Me the se ke pun dhe do te largohesh .Aty e kuptova se te kisha humbur kristali im i vyer. Ngela pa fjale.
Nuk dija me c`te flisja .Ndersa ti po beheshe gati te paguaje tu luta qe te rrije dhe pak .Vazhdoje te kerkoje
xhepat me radhe thire kamarierin , i the qe i kishe humbur leket dhe se do ja paguaje te nesrmen.
Po i paguaj une o shpirt ska gje ... te thashe , ti kafshove buzet duke mbyllur syte , ktheve koken menjane
dhe u nise per tek dera. Pagova leket vrapova drejt teje duke te thirur ...Mikel Te lutem me prit...
Mikel pse o shpirt vepron kshu me mua pse me largon , kam nevoj te te perqafoj . Ti vetem ecje duke nxituar
akoma me shpejt . Dhe aty ne ate moment ne ate bulevard Te therita duke qare
Mikeeeeeeeel Te kam dashur dhe Te Dua me shume se cdo gje te bukur qe ekziston ne kete bote , te lutem
me ler te puth buzen tende duke i then Lamtumire....

Ti ndalove dhe u ktheve ngadale , koken e ulur syt me lot mu afrove me preke doren me ledhatove floket
me puthe ngadale ne buze ... si u ndjeva qielli ra mbi mua po dridhesha qaja , ne gjoksin tim ndjeja mezi te mar
fryme , nuk doja te mbaronte ky moment . Ndjeva perseri shijen e atyre buze qe i kam puthur me aq pasion
Ndjeva perseri lumturine per pak caste. Por ndaluan te gjitha sepse buzet e tua u shkeputen dhe folen disa fjale
Mikelin ti pa dashur e vrave Mikeli nuk ekziston me Mikeli ka vdekur


U largua dhe u zhduk ne lotet e mi . Ngela ne bulevard e vetem me gjethet e vyshkura qe binin nga pemet .
Ngela aty e vetem pa ty o shpirt . Ngela aty kur dikur te fala lumturine . Ngela aty , ngeli dhe zemra ime aty
sepse isha un ajo qe vertet kish vrare shpirtin tend te dashurar. Te gjitha ngelen dhe u varrosen aty ne ate
bulevard ...

Sot me gjithese kane kaluar 2 vjet ndihem fajtore , ndjej akoma dashuri , ndjej te te kem akoma ne zemer
dhe ne mendjen time . Ste pash me qe nga ajo dite , vetem ne endrrat e mia .

Mallkoj veten por tashme gjithshka ka mbaruar ....

Te puth engjelli im kudo qe ndodhesh ..... Hedhur ne nje forum nga vajza qe dikur dashurove
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
GeTuShJa
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 359
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie ..........   Mon 9 Jun 2008 - 12:38

Dashuri e kaluar por jo e harruar


Thjesht dua te ju tregoj per nje histori dashurie qe ka ndodhur para disa vitesh.
Isha e re,dhe pa pervoje dashurie ose jete me sakte.Isha ne fund te vitit te katert ne gjimnaz.Si ēdo e re qe enderronte per njeriun e jetes(princin e kaltert),enderroja edhe une por me naivitet te plote.
Ndodhi qe nje dite pranvere,te takohem me nje djale shume simpatik,nga vendi ne te cilin une jetoja,dhe shume shpejt te dashurohem mbas tij.Nuk e dija se ēfare eshte dashuria,vetem e imagjinoja duke pare filma,por nuk e dija se sa vuajtje qe do te me sillte kjo dashuri.
Ne menyre te fshehte,ja krijova vetes dhe atij qe te takoheshim disa here.Cdo takim ma shtonte dashurine per te,e doja me shpirt,dhe isha e gatshme qe te martohesha direkt me te.
Tani qe e kujtoj ,them me vehte se sa budallaqe paskam qene.Si valle nuk arrita te kuptoj se me don apo jo ky djale !!!
Eshte e cuditshme!!
Me vone ndodhi ajo qe une nuk e prisja.E dashuroja marrezisht,me gjithe shpirt.Nje dite vjen tek une nje vajze e re nga nje qytet tjeter,dhe me thote qe X eshte i dashuri im dhe se ne duhemi.Nje shokk apo grusht i madh per
mua???U mundova ta sqaroj me te dashurin tim kete teme,por ai i mohoi duke me thene qe eshte vetem nje "kurve"dhe asgje tjeter.I besova ,siē i besoja gjithmone dhe vazhdoi normalisht itinerari jone.
Nje here tjeter,duke mos kaluar as disa dite e shikoj me nej vajze te qytetit tim duke folur e qeshur perzemersisht dhe ai kur me shikon mua ,fshihet duke u futur ne nje klub aty prane tij.Ndjehesha kaq e lenduar dhe tej mase e deshperuar.
Mendova qe te takohem me te dhe te sqarohen te gjitha muhabetet se vertete nuk shkonte keshtu.
Ai nuk me del ne takim,duke u justifikuar qe nuk kishte makine,dhe se duhet te kthehej nga kishte ardhur nga nje shtet i huaj.
Tani qe po shkruaj po tregoj sikur te kem pare nje film apo lexuar nje roman,, por... ne te vertete ne ato vite une kam ndjere shume dhimbje,mund te them qe kam kaluar ēaste depresive.etj,etj.
Ishte vendimi im qe nuk duhet te takohesha me me kete njeri,me nje don zhuan dhe ajo ndodhi.
Mblodha veten dhe ja vura si detyre qe mos te mendoj me per te ,qe ne fakt ishte shume e veshtire.
Pas disa muajsh,me erdhi rasti qe te fejohem me njeriun te cilin une jetoj dhe kam krijuar nje familje te bukur,dhe te largohem nga dashuria ime e pare.Ne kohen kur une u fejova,ish "i dashuri" me telefonon nga shteti i huaj,duke me lutur qe te fejohesha me te.JO! ishte pergjigja e ime,pasi une kisha hyrre ne rrugen e harreses per te dhe nuk doja ti kthehesha aventurave me kete don zhuan.
Tani e kujtoj shume shpesh kete njeri apo dashuri,por pa dhimbje dhe here here me inat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
GeTuShJa
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 359
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie ..........   Mon 9 Jun 2008 - 12:38

Eshte nje fjale e urte Mali me malin stakohet po njeriu me njerin nje dite takohen..

I shte adoleshente ne vitin e pare te shkolles se mesme ne qytetin e bukur dhe me shum tradita KORCA, pas disa kohesh shoqeri me nxensit e shkolles na u kriua edhe nje shoqeri tjeter midis shoqerusve te disa prej nxensve qe studjnin aty .
Ajo krijoji shoqeri te ngushte me njeren nga gocat e shkolles aq e ngushte sa asaj nuk ja priste mendja kurre nje gje te tille
shoqja e ngushte kishte nje vella me te madh se vetja e saj dhe e prezanton me shoqen e saj ajo qe kur u pane ne sy ata e kuptuan qe do ndodhte dicka midis tyre , vazhdoji disa muaj ata filluan te shoqeroheshin bashk bile aq shum sa po binte edhe ne sy te njerzve po zemra asnjhere nuk pyet se cthote goja dhe ata vazhdonin pa frik kaluan 2 - 3 vjet ata prap te dy dhe shkonin shum mire sa tq gjith po fillonin te flisnin po ata duheshin aq shum sa nuk digjonin se cthoshin te tjeret , vajza filloj edhe te binte goxha edhe nga mesimet edhe nga shendeti se kishte dicka qe ja thoshte shpirti qe embante te fshehur dhe e mundonte shum ajo e donte aq shum ate sa ajo kishte frik gjithmon se mos nje dite ata do te ndaheshin dhe ajo vazhdonte gjithmin me kete ide sa edhe djali i fliste gjithmon ( un nuk jam adoleshent dhe te tallem ) po ajo e mbante perbrenda shum sa do qe djali sillej shum shum mire dhe shkonin jasht zakonisht mire , nje dite te bukur pranvere djali do nisej per ne shtetein fqinj Greqi ai pasi ishte bere gati kishte vajtur ke shkolla e goces po e priste jasht per te thene fjalen e fundit me vajzen ajo sa e pa ju hoth ne kra ai si shum i merzitur i thot ( un do iki per ne greqi) vajzes sa si bije te fikte sikur i ra qelli ne kok po ajo prap vazhdoj po si keshtu ti se kishe ne plen pse sme the me pare? ai i pergjigjet ! po ja do iki me disa shoke doli krejt rastesish po ti mos u merzit se un do vij shum shpejt , vajza thot me gjysem zeri po po po mua ku do me lesh ne si kishim bere planet keshtu ,djalit i prien fjalet dhe fillojne te qajne si femije qe te dy , vjen momenti ai largohet pasi arrin shendosh e mire e mer vajzen ne tel dhe i thot ( zemer un arrita po nuk edi si do bej pa ty se ketu me duket shkretetire dhe vazhdon un do kthehem nuk me rrihet ) vajza i thot jo zemer ti vajte tani rri dhe disa kohe dhe shiko e bej , dhe keshtu vepruan djali e mirte vajzen ne tel cdo dite dhe vetem qanin ne tel qe te dy por pastaj tel po rralloheshin njhere ne 2 dit ne 3 ne 4 ne 5 njehere ne jav ne muaj dhe keshtu u harruan fare vajza u cmend si ka mundesi thoshte ka ndodhur dicka eshte e pa mundur , por ne te njejten kohe vajza kishte lidhje te ngushta me motren e djalit dhe nje dite e pyet , L... kini folur me E..... ajo i thote me gjysem zeri jo ka gati nje muaj skemi folur ato qe te dyja qajne me te madhe dhe keshtu vazhdoj pothuajse gati nje vit . vajza iken ne greqi me familjen e saj pa e ditur se ku ndodhej djali dhe pa asnje ide ajo stabilizohet mire ne nje qytet ne greqise po vazhdonte shkollen dhe ishte shum mire me meime vazhdonte jeten e saj normale dhe me mendje se nje dit do takoheshin me djalin ose te pakten ajo thoshte qe ... vetem dua ta di si eshte me shndet dhe se cfar e shtyvi qe te ndahej nga mua kaq asnje gje me teper , po djali edhe me prindrit e tije kishte folur gati pas dy vjetesh me arsyen se sme kishte ecur dhe skisha nr tel , por ne te njejten kohe kishte kerkuar dhe nr e vajzes dhe e dinte se ajo ndodhej ne greqi .Gjerat u ndane fare kaluan goxha kohe gati 3 vite vajza po fillonte nje jete te re po thuajse po e hiqte nga memorja djalin por ja sec ndodh me e bukura ,vajza largohet nga greqia me gjith familjen e saj dhe largohet shtetit te kanadas ajo vazhdon shkollen jeten e saj normale si dhe me shum problemet e emigracjonit mundohet qe ta fshije nga kujtes E.... vajza fillon shoqeri te re me shum djem e vajza shqipetar por djali se kishte idene se ku ishte vajza me me iden se ajo eshte ne greqi dhe i kishin thene se do fejohet se shpejti dhe djali po thuajse e donte ta harronte vajzen por per ate ishte shum e veshtire sic thoshte ai dhe disa shok te tije pasi kishte vuajtur shum dhe ishin hakat e e valzes qe e la pas dore megjithate vajza ishte shum e prokupuar pas fafiljes ajo i ndimonte shum ata per cdo gje dhe jetonin ne nje pallat ku ishin edhe shum shqipetar , ishin nje familje e shkelqyer vajza kishte edhe 2 vllezer ajo ishte e dyta ,ajo vazhdonte studimet po ne te njejten kohe vinte dhe ne pune po thuajse e kishe harruarr E.... nje dit vajza zbret shkallet e pallatit me shpejtesi se ishte vone per ne pune kur shkon ne makina kishte harruar cel dhe njitet prap lart me vrap per ta mare ne ate kohe vjen nje komshi i vajzes dhe i thot O..... cke qe je me kaq nxitim dhe ajo duke kthyer pak fare koken i thot jam von per ne pune se sa erdha nga shkolla kur kthehet perseri komshiu i vajzes ishte i shoqeruar me E.......... ai kishte erdhur ne canada dhe vajza prapset dhe E... e vuri re po tha ka qe ngjajne shum po sbesoj te jet ajo me mendjen e tij kur ajo u kthye per se treti dhe eshikon qe ishte aiii asaj i iken truri nga gezimi por ne te njejten kohe dhe deshperim dhe thot OOOOOO ZOT JE SHUM I MATH DHE SHUM I FORT QE E BERE KETE po ajo iken ne pune po me nje sters te math qe nga puna mer mamin ne tel dhe i thot mami edi kush ka ardhur dhe ajo pergjigjet jo? ajo hesht dhe qan e jema behet merak dhe i thot cka ngjar dhe ajo pergjigjet do te them kur te vij ne shpi , dha ato oret e punes i duken muaj muaj muaj , por ata kishin plot 5 vite qe skishin me lidhje bashk pas asnje ide te asnjritjetrit vjen ne spi fluturon nga gezimi po zemra rrifte pa pushim i ngjit shkallet me vrap dhe hyn ne shpi mami edi kush ka ardhur ? ketu eshte E........ e pash kur ika ne pune eshte te komshiu besoj se do rrij te ai ndoshta sa te rregullohet . ishte nje mbazdite shum e bukur shum e ngrot gushti te gjith ne dark dilnin xhiro vajza kishte dale posht pallatit si gjithmon me te rinjt e pallatit dhe e dinte se edhe E... do dilte se te gjith dilnin kur ai zbret dhe dhe komshiu na prezanton ai edhe vajza mbeten me duar ne koke dhe vetem qajne dhe erqafohen sa te gjith mbeten te shokuar what's happen te gjith shikonin mami zbret posht takohet me djaline gjith familja e djalit dhe cuditen si ka mundesi qe pas ter ketyre viteve u takuat prap ku humbe ter kete kohe ? djali sjepte asnje pergjigje po vetem e shtrengonte vajzen dhe qante si femije pavarsisht se edhe mosha ishte goxha e pjekur smund ta quaje adoleshent po ai prap e donte i athere , familja e vajzes vendosen ta mernin ne shtepine tyre pe disa dit pasi ata familja e vajzes u larguan nga pallati se moren shtepine e tyr dhe ishin me shum gjere , por per vajzen ishte shum keq filluan debatet , ku ishe pse ike pse smeore ne tel si me le ashtu pa asnje ide me tredhetove djali vetem e digjonte dhe me ne fund i tha , Ti me do apo jo pos me desh un iki prap nga kjo bot dhe largohem njhere e pergjithmon dhe ty nuk te shqetesojpor vetem te uroj qe ti te jesh e lumtur dhe ai vazhdon , por ne jemi lindur per njeri tjetrin dhe nuk na ndan dot njeri shiko pas gjith ketyre viteve si u takuma prap e shef qe zoti ne na do te jemi bashk dhe nuk na do te jemi te ndare por vajza sapo kishte kriuar lidhjen e pare me nje djal tjeter ishte hera e dyte qe ajo kishte dale me te dhe ajo qe diten e pare i kishte folur per E.. qe ishin dashuruar kaq shum vite dhe pastaj u ndane pa asnje kuptim pa as nje fjale por ja qe zoti prap te bashkon dhe ata prap vazhdojne jeten e lumtur dhe te qete kane kriuar familjen e tyre vajza vazhdon per FBI nderas djali ka nje biznesin e tij dhe kane nje jete te perkryer si ne perralle dhe deshira e tyre eshte sa me pare per nje beby dhe zoti besoj se do tjua shperbleje dashurine e tyre ne nje baby .

FLM te gjitheveper durimin qe kishit te lexonit historin time , po do shtoja edhe dicka tjeter sidoqofte per F/M dashuri e vertet gjithmon perfundon dhe pjekuria e nje (MASHKULLI) ka te beje shum ne femra asnje here femrat mos te dashurojne me te vegjel apo ne nje moshe se krijohen debate megjithate dashuria nuk pyet as per mosh e as per asnjegje edhe njhere FLM dhe dashuri dhe lumturi ne jetet private bye.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
GeTuShJa
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 359
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie ..........   Mon 9 Jun 2008 - 12:39

Kėrkova Princin e Kaltėr, Gjeta Invalidin Donzhuan!

Njė histori e veēantė, por qė nuk i ka ndodhur vetėm protagonistes sė shkrimit nė vijim.

Ėshtė historia e mashtrimeve me anė tė njoftimeve me gazeta, apo "mblesėrive" on-line, pas tė cilave vajzat dalin tė zhgėnjyera dhe zemėrthyera.
Historia e 17-vjeēares korēare ėshtė njė leksion pėr adoleshentet.

Historia e dhimbshme e 17-vjeēares korēare qė u lidh me beratasin me anė tė gazetės

Historia e dhimbshme, si dhe e ka quajtur vetė 17-vjeēarja korēare, ka nisur vetėm tre javė mė parė kur vajza nga njė fshat i kėtij qyteti,
gjatė lėximit tė mesazheve nė njė tė pėrditshme, ka pėrzgjedhur mes tyre njė nga mezazhet tipike dhe qė pėr tė, ka qenė melankolik.
Duket se mesazhi "Hyr nė botėn time tė vogėl, pėr tė gjetur rehatin e shpirtit tėnd", i ka lėnė kaq mbresa vajzės korēare sa qė mezi priste qė tė shikonte "don zhuanin",
qė ende nuk ja kishte dhėnė adresėn se kush dhe nga ishte. Kjo enigmė e ka shtyrė vajzėn qė tė merrte nė dorė telefonin dhe tė formonte numrin, pas njė apo dy pip...pip...
nga ana tjetėr e receptorit, njė zė djali iu pėrgjigj, pas prenzantimit biseda mes tė "rinjve", ka kaluar shumė miqėsore.
Djali i ka folur vajzės se ishte nga njė lagje e Beratit tė lashtė dhe se ishte vetėm 25-vjeē, i arsimuar dhe se kishte pretendime pėr partneren.
Pas disa bisedave telefonike vajzės i ėshtė ngritur mendja, qė njė ditė tė ftohtė dhe me diell nėntori tė niset drejt qytetit Muze tė Beratit.Pas udhėtimit mbi 6 orė nė mesditėn e ditės sė shtunė vajza ka mbėrritur nė qendrėn e qytetit tė Beratit dhe ashtu,
paksa e ēorientuar jo vetėm nga udhėtimi, por edhe nga mrekullia e qytetit ka ndalur paksa pėr t'u orientuar ndėrsa ka pritur qė, sipas llafit, dikush t'i afrohej.
Vajza qė mbante me vete njė ēantė me ngjyrėn e lėnė nė telefon dhe me veshjet pėr t'u njohur nga djali,
ka ngelur e shtangur, kur drejt saj po afrohej njė mesoburrė, me njė dorė prapa dhe duke qeshur.
"Nuk e mora pėr djalin qė kishte folur me mua",- ka deklaruar 17-vjecarja nė ambientet e policisė, para prindėrve tė saj.
Mesoburrin qė po i afrohej, vajza e mori ndoshta pėr babain e djalit apo njė tė afėrmin e tij.
Qė nė momentin e takimit vajza ka ngelur e shokuar dhe kureshtja e ka shtyrė qė tė shikojė se pėrse njeriu me tė cilin kishte lėnė takim e mbante dorėn prapa dhe se,
pėrse njeriu qė ajo kishte lėnė takim, kishte dėrguar njė njeri tjetėr.

Por njeriu qė iu afrua dhe i foli nė emėr i zgjati dorėn e majtė pėr ta takuar, i foli:
"Unė, (ai) ishte djali qė dy tė rinjėt kishin folur disa herė nė telefon dhe qė nė atė moment vajzės edhe zėri iu duk ndryshe.
Njė mendim i mjegullt dhe absurd filloj tė qarkullonte me shpejtėsin e tė qindėn e sekondės (tė paktėn kėshtu u shpreh para prindėrve).
Zhgėnjimi e mbėrtheu prej fyti nxėnėsen e vitit tė dytė tė njė shkolle nga njė fshat vetėm 3 km larg qytetit tė Korēės. Ku tė shkonte nė kėto momente,
kujt t'i kėrkonte ndihmė, njerėzit mė tė afėrm tė saj ndodheshin qindra kilometra larg.
Vajzės i ishin kujtuar fjalėt pėrkėdhelėse tė nėnės sė saj: "Bijė, ki kujdes, mbaro njėherė shkollėn, edhe tė lartėn, fillo punė dhe menjėherė vazhdo gjej njeriun qė do tė kalosh jetėn".

Por vajza kishte njė dėshirė tė madhe, tė gdhihej nė Beratin e bukur, ndaj, edhe pse e shokuar e kishte pyetur djalin se ku e kishte shtėpinė.

-Nga kėtu 16 km, nė njė fshat tė zonės tė Tomorrit- i kishte thėnė djali, duke drejtuar dorėn e djathtė drejt malit.
Atė moment vajza shikoi qė burrit i mungonte dora dhe se ishte invalid. Vuri dy duart nė kokė, por nuk dinte se ē'farė tė bėnte,
nuk dinte kujt t'i kėrkonte ndihmė dhe nuk kishte se ku tė strehohej derisa tė gdhihej pėr t'u kthyer nga kishte ardhur.

Morėn njė taksi dhe pas njė ore, vajza ka mbėrritur nė anė tė rrugės nacionale Berat -Skrapar
pėr tė vazhduar mė pas edhe njė orė nė kėmbė derisa tė mbrinte nė shtėpinė e "burrit" tė ardhshėm,
njė gėrmadhė e para viteve '70 ku varfėria dukej qartė.
Prindrit e djalit ishin tė shokuar, qė djali i tyre invalid dhe njė herė i martuar dhe i divorcuar, kėtė radhė kishte sjellė nė shtėpi njė "princeshė".
Prindėrit e varfėr, tė gėzuar, bėnė ē'mundėn qė vajza tė mos mėrzitej.
Ata habiteshin qė vajza kishte pranuar tė martohej me djalin e tyre qė ishte 34-vjeē dhe kishte qenė i martuar dhe ishte invalid.

Prindėrit e vajzės kanė alarmuar njerzit kudo qė i kishin dhe natėn e parė as qė kanė fjetur.
Sė bashku me tė afėrmit e tyre e kanė gdhirė me shpresėn qė vajza e tyre mundet tė kishte shkuar tek ndonjė shoqe e saj,
por deri nė momentin qė tė dy prindėrit kanė vendosur qė tė kėrkojnė ndihmėn e policisė, nuk kanė marrė asnjė sinjal jete.
E ndėrsa prindėrit po humbnin shpresėn e gjetjes sė vajzės, nė orėn 16.30 minuta ka rėnė zilja e telefonit.
Zėri nga ana tjetėr e receptorit, foli: "Jam vajza juaj, kam shkuar larg,- dhe ka shtuar,- ejani nesėr nė Berat, aty mė bėni zile qė t'ju takoj".

Ditėn e hėnė, qė nė tė gdhirė, prindėrit janė nisur drejt vendit ku i kėrkonte vajza dhe me brengėn e gjetjes apo jo nė vendin ku i kėrkonte bija e tyre, nė mesditė kanė mbėrritur nė Berat.
Tė gjendur pėrballė heshtjes sė telefonit, prindėrit e vajzės janė detyruar tė paraqiten nė dyert e komisariatit tė policisė dhe tė kėrkojnė ndihmė pėr tė gjetur vajzėn.Kanė qenė punonjėsit e policisė, tė cilėt nė rrugė operative dhe me anė tė numrave tė telefonit tė vėnė nė dizpozicion nga prindėrit e vajzės,
brenda orės kanė lajmėruar se kishin gjetur vajzėn, e cila ka pranuar qė tė mbėrrijė nė polici, aty ku dhe ishin prindėrit pėr t'i takuar.
Sapo ka parė dy prindėrit, vajza ėshtė ngashėryer dhe ka kėrkuar qė tė largohet sa mė parė nga qyteti i Beratit.
E pyetur nga policia nėse vajza kishte ankesa pėr djalin, ajo ishte shprehur edhe nė deklaratėn e lėnė si dokument,
se nuk kishte asnjė ankesė. Ndėrsa ishte shprehur se prindėrit e burrit qė e kish mashtruar do t'i ruante nė kujtesė si prindėr tė mbrekullueshėm,
jo vetėm pėr mikpritjen, por edhe pėr kėshillat qė i kishin dhėnė.

Vajza u rrėfeu policėve se ishte zhgėnjyer nga njė mesazh gazete dhe se ky zhgėnjim e ndau nga njė dozhuan ende pa u bashkuar.
"U bashkova shpirtėrisht nė gazetė me mesazhin dhe u ndava fizikisht nė polici nga njė "Donzhuan", ndėrsa kėrkoja "princin e kaltėr",- u shpreh vajza, ndėrsa linte pas Beratin dhe "dashurinė" e jetės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
GeTuShJa
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 359
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie ..........   Mon 9 Jun 2008 - 12:39

Jetoj pėr ty

Aq shumė , dashuria e jote me ėshtė berė sikur uji pa tė cilen nuk do tė mundja tė jetoja, dhe ne ato pika tė ujit , ta freskoj shpirtin e etur qė veq ashtu mbijeton tė mos venitet e tė thahet ,sikur njė lule nė kopshtin e saj.
Ne doren tende do tė doja tė ledhatohem sikur tė isha mendafshi me i butė i kesaj bote .
Ne gjirin tendė , do tė doja tė ndegjoj ritmat e zemrave tona ne njė tempo tė rrahjeve tė pėrbashketa dhe tė panderprera.
Dashuria i gjunjezon tė medhenjet , pushtetaret , dijetaret , ndersa une jam mė i thjeshti , qė jam i gjunjezuar ne njė dashuri si tenden , e cila me kohen do tė trijumfoj si njė nder mė tė pastertat , me tė mirat dhe me tė vlefshmet dhe besniket.
Nuk do tė doja tė themė se do tė vdisja pėr ty, por tė jetoja pėr ty dhe vetem pėr ndershmerin tende qė tė bejė edhe tė pamunduren tė mundur , e atehere kur do tė vdisja shpirterishtė , do tė isha i gezuar nese akoma ne ty jetoj sikur i vetmi i cili tė deshti shumė dhe tė vlersoj shumė dhe do tė mirėprisja cdo lule tenden mbi varrin tim , duke tė parė nga lartė sesi lulja me sjellė lule, lule pėr freskin e shpirtit tė roberuar nė boten tjeter.
Nuk vdesė pėr ty , por jetoj pėr ty .
Ne agimet e para , dua tė shof fytyren tende duke shendritur nga rrezet e mengjesit , dhe ne syrin tendė si kristali tė ta shof gezimin dhe lumturin , qė me kohen do tė rritet e rritet.
Nuk do tė doja tė jem sikur peshku pa ujė , por do tė doja qė une tė jem peshku i artė e ti tė jesh sikur sirena ,ku se bashku do tė jemi nė lundrimin e liqeneve tė dashuris , valė mbi vale ,det mbi det, nė tallaset e shpirtit, duke ndegjuar klithjet dhe thenjet tė cilat burojnė nga fundi i shpirterave tė dashuruar
.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
GeTuShJa
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 359
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie ..........   Mon 9 Jun 2008 - 12:39

Vetem per Ty,qė ma ndale buzėqeshjen!

Shushurima e gjetheve mė bėn tė mos ndihem e vetmuar pa prezencė tė askujt!
U flas atyre nė gjuhėn time, nė gjuhėn e dhimbjes dhe mėkatit qė vret njė shpirt.
Kam kaq nevoj sėrish tė shikoj sytė e tu ku gjeta botėn.
Mė duhesh ti, mė beso, pa ty dhe me njerėz jam i vetmuar, dhe me buzėqeshje qaj pareshtur…! Ti je larg, kaq larg nga unė, mbase tash dėfren diku nė zėrin e rinisė apo mbase i kėndon dikujt. S’e di, s’tė shoh dot…!
Por nėse ti ndonjėherė mė shikon, dije se mendoj pėr ty, vuaj pėr ty, shtirem sikur jam e lumtur vetėm pėr ty! Gjithkund shoh vetėm imazhin tėnd, fytyrėn tėnde, mė kupto! S’pata forcė kurrė tė largohem nga ti…. akoma mė duket sikur dėgjoj zėrin tėnd, fjalėn tėnde: „Tė dua!“
A thua, Zot, dhe sot mė do mua?
S’e di pėrse pyes kur e di se gjithēka mbaroi, por unė e mėsova prej teje tė besoj nė dashuri, tė ndjej pa logjikė, tė dua pa frikė!
Pa ty unė s’jam vetvetja, s’jam e teri, s’jam njė person, jam e pėrgjysme se gjysma tjetėr ėshtė me ty…
Mė duhet ēdo ditė e mė tepėr, mė mungon ēdo mėngjes, ēdo mbrėmje…
Lutem tė tė shoh dhe njė herė tė flas me ty, ashtu siē di vetėm unė: pa ligje, pa gjykime. Atėherė do tė mė besosh se zemra ime ishte nė gjendje dhe tė ndalohej pėr ty. Pa ty jam njė hic, pa ty s’jam asgjė…
U ndamė me shprehjen e fundit “natėn e mirė”. A thua ishte e mirė ajo natė?!
Tė paktėn pėr mua ishte ferr.
Mė vjen keq qė duhej gjėrat tė mbaronin kėsisoj, por as vet s’e di ē’bėra, si mė erdhi gjithė ky mister i pazbuluar, kurrė s’isha ndjerė kaq keq sa ndihem sot. Mė thuaj Zot: si do tė jetoj pa ty, si do mundem t’i largoj ėndrrat, iluzionet, shpresat qė i kisha tė lidhura vetėm me tė, si…?!
Dua, shumė dua qė ēdo gjė tė ishte kaq ndryshe, tė ishte sėrish e bukur siē filloi.
Atė natė s’ta thash nga frika dhe krenaria qė kam pėr veten, por kam nevojė dikujt t’i rrėfehem duke ia thėnė tė vėrtetėn, atė se betohem, betohem se askė s’do lejoj tė ma vjedhė imazhin tėnd. Ai do tė jetė gjithmonė me mua, do tė ketė vend tė veēantė nė zemrėn time, ai pėrherė do mbetet kujtimi mė i bukur qė pata!
S’di nė do mjaftonte t’ju them vetėm se ju dua! Ajo qė ndjej unė s’shprehet dot me fjalė, as dhe me shkrim. Veshtir qenka te maresh lapsin dhe te shkruash por ja qe nuk mund te rri. Te prita te vish me buzeqeshje por ti me erdhe me fjalen qe asnjehere nuk kisha dashur ta degjoja. Dhembja per ty dita dites po me shtohet se bashku me lotet e mi. me ka marr malli per cdo gje: per zerin tend, buzeqeshjen tende, syt e tu ...
Largimi yt i hershem shkaktoi plag te medha ne zemren time, nuk ka ilac qe do te mi sheroje keto plage edhe pse disa thone koha sheron cdo plag un nuk besoj. Sa me teper kalon koha aq me teper ndjej mungesen tande. Me shpirt te venitur, me zemer te thyer dhe kthes te pakthyer, me lot ne sy deri sa te jetoj nuk do te harroj. Kush e di sa dite pa diell, pa lule, pa gezim do te kalojne, kurse ne zemren time vetem lot, vuajtje dhe mall per fjalet dhe buzeqeshjen tende te embel. Dhembja nuk ka fund kurse lotet nuk kan fuqi te shprehin pikellimin per ty. Gjithmon do te mbetesh ne zemren time edhe pse ike pa thene lamtumir. Me shpirt te venitur, zemer te thyer, me shpres te pa shpres, si dje, si sot, si neser une e perlotur te pres te kthehesh, te ma kthesh besimin ne dashuri, te ma ktheshy lumturin dhe gjith ate qe pata kur ishim se bashku. Mungesa jote ne cdo vend po ndihet. Ditet pa ty vetem une e di se si i kaloj. Malli dhembja per ty kurre nuk do te shuhen. Do te dua edhe me shum se sa te kam dashur, edhe me shum se sa e dua veten, por kur te bindesh atehere ndoshta do te jete shume vone. Une do te jem ne shpirt vetem i yti e ti vendos vet per lumturin qe mund ta kemi se bashku... edhe dielli sot me behet se rrezaton me fuqishem se herave tjera, nuk e disi eshte ne te vertet por se paku ashtu me duket mua. E une qendroj aty pran rruges ku kalonim ne dy Jo per tjeter por ashtu me pate mesur. Dhe tash kush eshte fajtor se vetes ja mbollem nje dashuri per te mos u bashkuar asnjhere?! Eshte e vetrtet se ndjej mungesen tende thell ne shpirtin tim, por, dije se ti nuk ishe ai qe duhej te jete pran meje edhe ne castet me te veshtira. E di se te humba, por... E ndegjoj ende zerin tend duke me ftuar ne krahrorin tend se e dije se une te dua, por tash te lutem te pakten me le te qete. Ajo dite ishte me e bukur per ne por...ishte edhe takimi yne i fundit. Shkove pa me pershendetur, ike ne qetesi pa me thene te pakten arsyjet e asaj ikje misterioze. Une as sot nuk po kuptoj pse nuk u kthen pergjigje letrave te mija. Eshte e mundur valle pas gjith asaj dashurie te me lesh thjesht ashtu pa me treguar as nje fjale. Po te lutem edhe une kam jeten time, di ti qendroj fjales qe ja jap dikujt. ..... te kujtohet valle kur me thoje se “une jam vajza e jetes tende”, me pate thene se ti nuk do largohesh asnjehere nga zemra ime. Ndoshta, por ..... te lutem kur ti me largohesh a eshte e mundur qe une te te mbaj ne zemer?! Thuama te lutem e meriton valle? Nuk eshte e vertet ti shkove me nje tjeter, dikur vetem i imi pate qene.
Dua te te tregoj se kam shkyr cdo faqe ku i kam shenuar ditet me ty, kam harruar cdo shprehje tende. ..... cdo gje qe me rreshqet mendjen tek ti eshte e shkateruar. Keto vepra te mia jane si rezultat i fjaleve te tua. Rrezet e diellit kishin dėpėrtuar nė dhomėn time,nė zemrėn time,dhe si mundoheshin tė mė zgjonin nga gjumi i rėnd,shumė i rėndė qė mė kishin mbėshtjellė trupin tim tė lodhur me njė ėndėrr tė bukur.Ishte ėndrra ajo qė mė kishte lidhur dhe s'mė linte tė zgjohesha.Disi mundohesha tė ta shihnja fytyrėn,por kot.Vetėm zėrin tėnd tė shtjerrė e dėgjoja nga larg.Tė ndiqja hap pas hapi dhe mundohesha tė tė thosha diē qė kurrė nuk e kisha menduar,por....Dhe,edhe nė ėnderr ishte largėsia qė na ndante e fjalėt qė i kisha thėnė,por ti nuk i kuptove kurre.....zemera ime.
Ndoshta edhe kurrė s'do t'i kuptosh?!Ndoshta e kupton dashurinė qė kam pėr ty,por bėhesh kinse nuk kupton!
Jam ai,i cili nuk mund ta pranoj mė askė nė zemrėn time,nė shpirtin timė tė ēilter.A thua do tė pendohesh?Athua do ta largosh vetėm pėr njė ēast krenarin tėnde egoiste?Pse hamendesh?Kishte momente kur sytė flisnin.Nė sytė e tu shihja shum qka.Tė kujtohet kur me orė tė tėra bisedonim?Tė kujtohet kur me thoshe se me dashuron shumė?Apo mos vallė vetėm fjalė boshe,apo mos vallė e kishe nga dhembshuria e keqardhja qė te dashuroja shume ?
Dhe,dielli ishte ai,i cili mė zgjoi nga ėndrra qė nuk mė linte tė shkėputėsha dot.Dhe, e lodhur, e molisur se nuk ishe pranė,ndėrmjet asaj se diē dua,por sikur nuk di as vetė ēka.....e tash,tė kaluarėn e ka mbeshtjellė pluhuri i harreses.E nė mua kanė mbetur vetėm kujtimet.Kujtimet qė nuk shlyhen dot!
Andaj dua te te them se keto jane edhe rreshtat e fundit qe per ty po i shkruaj.

... LAMTUMIRE ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
GeTuShJa
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 359
Registration date : 19/01/2008

MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie ..........   Mon 9 Jun 2008 - 12:40

Leter e nje Narkomani Para Vdekjes....Kam menduar se jeta jem do ngjante me jeten e nje VIP ,gjithmon i kallun mas Repi njerii nder ata qe ku shkel i mush sallat ,dikur kam qen me ata qe majn shamija ne kry e sot sjam si ata se rruga jem ndryshoj bashke me trupin tem qe ka filluar te venitet u treten edhe shpresat se nje dite do jem aty tu bo ligjin e hiphopit....
Sdo flisja per kete send se jam te dashuria por me duhet te ju them se jeta jem me ska kuptim i shtyj ditet duke ikur prej te tjereve me ore te tera qendroj ne pc ne shpi ka jave qe nuk kam flejte.....
Femra qe dikur dojke me pase jeten me mu ,prej qe pat marr vesh qe jam rob i pluhurit te bardhe ka trete nuk do me dite mo per mu ,thjeshte smundet me paramendu qe ai njeri i lumtur qe ka pase shume enderra perpara eshte shenderuar ne monstrum qe nuk flet qe nuk i intereson gjhithmon i kredhur ne mendime.....
Mkan mbet peng shume sende qe si kom boo ,mka mbet peng qe neser kur te iki prej kesaj bote te flliqte nuk do kem nnje njeri qe do e kete gjakun tim qe do te bej diqka qe ta rikthej kujtimin e mire qe dikur e kom pase....
Dikush ka me thon provo me sanatorium ,dikush tjeter pse je fute asaj rruge e dikush tjeter ka mu lut me gjithe zemer qe une me vdek ma shpejt,skom koment krejteve ju duu i du edhe armiqte e mi qe kan pase qejf mem pa poshte i du jo qe jam dashamires po i du veq qe jan tucana qe nuk ken kurre te zot mem dal ne ruge e mem ngul thikenn ......

Dikur jam kon superman e sot kejt me shikojne me ata sy pse ky njeri keshtu u thy a thu kur ky ankth ka me u kry se spo muj e shoh kerkond me syy...
Dua qe te vdes sa me larg shpise tem ,dua qe mami jem kurre mos me marre vesh qfare njeriu ka pru ne kete bote nuk du qe ajo te behet pishman pse ma ka jep driten e diellit e vllezerit e mi du qe mem mbaj mend per agresivitetin ne fushat e futbollit mem kujtu si njerin qe grushton secilin qe ka gucim me nguc ata ,du mem mbajt mend si superboy qe ka arrit me bo secilen femer per vete,.,,,,
p.s Jeta e njerit prej miqeve te mi ma te mire....qe tashme me nuk egziston ....

Rest In peacee...
Tdu njerii
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Histori Dashurie ..........   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Histori Dashurie ..........
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Dashuria!-
Kėrce tek: