ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezi !!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Poezi !!!   Sun 13 Jan 2008 - 21:35

Pas mesnate shikoj yjet


Rri gjate qe t'i numeroj
Ne mesin e tyre ishe edhe TI
S'di pse s'munda te dalloj,

Nese je ne mesin e tyre
Te lus nje shikim ma fal
Ti pas mesnates ishe ne gjume
Me tradhtoj ai shikim
Me kot mbeta pa gjume
S'ishe ti,


ishe MALLI IM.


Nje zemer e vetmuar
Po pikon gjak
Prej mungeses tende,
Po digjet flak.
Nje puthje e jotja
Me kishte ndihmuar
Zemren time per
Ta sheruar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Sun 13 Jan 2008 - 21:49

PRITJA NĖ HESHTJE


Nė kėtė natė pa gjumė vetėm heshtja mė shoqėron ,
humbas nė kujtimet e mia e zemra ty tė kėrkon ...
Tė thėrras ty i dashur e mė pėrgjigjėt heshtja:
pra , shoqėrohemi ne dy,
heshtja dhe unė ... vetėvetja !...

Shoh hėnėn nė qiell dhe rrezet e saj s'i shkėlqejnė,
unė i lusė ato qė ty tė tė gjejnė ...
E lusė te bukurėn hėnė njė dėshirė tė ma plotėsojė ,
qė tė dashurin tim pranė t'ma dėrgojė ...

Papritmas hėna u zhduk humbi edhe ndriēimi ,
e unė kisha harruar se po vije agimi .
Agoi mėngjesi kudo zbardhi drita ,
me rrezet e diellit i dashur tė mė vije tė prita!...

Por kotė tė prita se ti nuk erdhe ,
e unė mbeta e vetmuar si njė zog shtegėtar,
e mbyllur nė ēerdhe...
Prapė shoqėria e vjetėr pritja , heshtja ...
dhe unė ... vetėvetja !...
E unė sėrish pyes vetėn nė vetmi,
vallė , kur do te bashkohemi UNĖ dhe TI ?!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Sun 13 Jan 2008 - 21:55

KĖNGĖ MALLI


Unė erdha atje,
por ti nuk ishe…Zėri yt si akord violine
pat humbur nė shushurimėn
e gjetheve tė funditUji i lumit vuvurinte
si njė sinfoni e trishtė
dhe gurėt qė rrokullisėshin nėpėr tė
dukej se godisnin dhembjen time...Unė erdha atje,
por ti nuk ishe…Shėtiste brigjeve veē vetmia ime
duke kėnduar kėngė tė pėrmallshme
me njė timbėr si tė zėrit tėnd.Unė erdha atje,
Erdha!
E ti nuk ishe..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Sun 13 Jan 2008 - 22:00

DUKE TĖ TĖ PRITUR


Miliona shekuj kėngėt i kėndova
duke tė tė pritur
i vura notat nė pentagramin
e dashurisė
pėr tė hedhur valle
nė pėrjetėsi
me shpirtin e njomė pėrbrenda

Shtatė palė ėndėrrat i thura
e ish'thura
nėn hijėn e mungesės tėnde
qielli sikur pėrgjysmė u qa
merr flakė tė gjaktė
ditėt i palosa plotė me mallė
nė mendje pikturova shpirtin tėnd

Mėngjeseve tė bardha
duke tė pritur
gjurmėt e fantazisė mė shpjerėn
deri te gjokset e guacave
i m'plaka netėt e vetmuara
bashkė me margaritarėt.

Duke tė tė pritur vetėm ty...!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
enischee

avatar

Numri i postimeve : 257
Age : 28
Registration date : 26/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Mon 28 Jan 2008 - 17:38

"LOTET E SHPIRTIT TIM"
i perlotur i fyer me zemren e coptuar
dashuri e paster sonte per ty vuaj
krenari e shqyer shpirt i sakatuar
loti sdo pushoje me vite me muaj

lotet qe un derdhi ty ne shpirt ste prekun
vaji i shpirtit tim per ty eshte nje loje
lulet mbi zemren time te fyer te vdekun
shpirti im i vogel me vrau me thermoj

hapu varri im i ndjenjave te mia
digju shpirti im nga flakt e dashurise
ajo kurr sme ka dashte po me vret vetmia
jeta ime e shuar nga hiri i padrejtesise
shkretetire pafund pa ty me duket jeta
qofsh e lumtur shpirt mbi vajin e shpirtit tim
plage e zemres time duke qare un mbeta
vdekja mu afrua jeta ska kuptim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
enischee

avatar

Numri i postimeve : 257
Age : 28
Registration date : 26/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Mon 28 Jan 2008 - 17:39

DASHURIA
Dashuria eshte e pameshirshme dhe e meshirshme
Dashuria eshte dobesi dhe force
Dashuria krijon dhe shkaterron
Dashuria eshte sakrifice
Dashuria vdes per te jetuar
Dashuria shkaterron per te sheruar
Dashuria humbet per te fituar
Dashuria eshte manjetike
Dashuria terheq dhe largon
Dashuria eshte "po" dhe "jo"
Dashuria eshte brava dhe ēelesi qe hap
dhe mbyll te gjitha llojet e krijimit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
enischee

avatar

Numri i postimeve : 257
Age : 28
Registration date : 26/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Mon 28 Jan 2008 - 17:40

1, 2, 3, Te dua penime,
4, 5, 6, mas teje du me plas,
7, 8, 9, mend po dojn mem lan,
10, 11, 12, Mbas teje du me vdek,
13, 14, 15, Ty te dua per jet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
enischee

avatar

Numri i postimeve : 257
Age : 28
Registration date : 26/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Tue 12 Feb 2008 - 13:05

Fjalet qe dua te te them......

Fjalet qe dua te te them, do ishin aq te holla sa do te kalonin ne boshllekun e zemres tende
Aq te sinqerta sa do te arrin ne shpirt, aq te forta sa do te te canin zemren brenda.

Fjalet qe dua te te them , do arrinin embel si profumi i luleve te pranveres, te cilat mund te marrin ngjyren e gjetheve te vjeshtes e te rrembejne ne brymen e lehte te pranveres.

Fjalet qe dua te te them , do ishin aq delikate e melodike sa do te te disorientonin tere qenjen tende.

Por fjalet qe dua te te them s'do te te vijne kurre, sepse ndalen sebashku me frymemarrjen time ne kraharor , delikate e sebashku me lotet qe syte e mi nuk arrin ti rrjedhin, sepse frymemarrja ndalet ne mushkerinj e lotet mbeten ne zemer.
________§§§§________$$$_________$$$________§§§§__________
_______§§____§§___$$$$$$$$$___$$$$$$$$$___§§____§§________
______§§__§§____§$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$§____§§__§§______
_____§§__§§__§§_$$$$$$$$$Enische $$$$$$$$$$_§§__§§__§§_____
____§§__§§__§§___$$$$$$$$$????$$$$$$$$$$$___§§__§§__§§____
____§§_§_§_§_§_§___$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$___§_§_§_§_§_§§____
___§§___§_§_§________$$$$$$$$$$$$$$$$________§_§_§___§§___
___§§__§_§_____________$$$$$$$$$$$$_____________§_§__§§___
__§§__§__________________$$$$$$$$__________________§__§§__
__§§§______________________$$$$______________________§§§__
__§_________________________.$_________________________.§__
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
enischee

avatar

Numri i postimeve : 257
Age : 28
Registration date : 26/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Tue 12 Feb 2008 - 13:06

Nese prej meje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA

---------------------
T'kam dasht me zemet t'kam dashut me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe ate ta fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua

$$$________________###__$$$________________###_
_$$$$$_______________###$$$_______________#####_
_$$$$$$______________#$#$#$______________######_
_$$$$$$____________$$$#$#$###____________######_
_$$$$$$$________$$$$$$$$########________#######_
__$$$$$$$_____$$$$$$$$$__#########_____#######__
__$$$$$$$____$$$$$$$$______########____#######__
__$$$$$$$__$$$$$$$$$________#########__#######__
____$$$$$_$$$$$$________________######_#####____
_____$$$$$$$$_____________________########_____
______$$$$$$$$$$$$$__________#############______
____$$$$$$$$$$$$$$$$$______#################____
____$$$$$$$$$$$$___$$$____###___############____
___$$$$$$$$$$$$$__$$$$$__#####__#############___
___$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$#####################___
____$$$$$$$$$$$$$$$$$$$__###################____
_____$$$$$$$$$$$$$$$$$____#################_____
________$$$$$$$$$$____________##########________
______$$$$$$$$$$$$$__________#############______
____$$$$$$$$$$$$$$$$$______#################_
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Thu 3 Apr 2008 - 16:14

kom harru zemer kur bashk me ty kom kesh/
po nuk harroj heren e fundit kur jem pa qa ki vesh/
nuk e harroj buzen tande kur buza jem e ka prek/
nuk t'harroj une syn deri sa kom me dek/
e di u desht mu nda po ti nuk ki faj zemer/
na ndan pa deshir tanen veq si ti skom me dasht femer/
derisa un jom vetum e qeto fjal po ti thom/
ti je me tjeter kon e un apet t'thirri n'telefon/
cingrron cingrron po ti nuk e qon/
e sho qe o kot se me ty mu kon apet shanc s'kom/

upsssss harrova me thon zemer mos kaj kur te lexon qet sen se e di qe ki mu prek:P:P
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Thu 3 Apr 2008 - 16:15

UDHEKRYQI

Jame ne udhekryq
e nuk di se nga te shkoj,
Majtas apo Djathtas
S'arrij te kuptoj.

Nese beje udhe majtas
kame frike se gaboj...
po edhe djathtas
me thane se nuk duhet te shkoj...!!!
Veq nje zgjedheje mbetet
e Zoti te me ndihmoj
Dhe une do te nisem
ku AI te me tregoje......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Thu 3 Apr 2008 - 16:15

Nostalgji

Po ecnim ne rrugen i lagur
ndoshta nga shiu i loteve tane
sa shume me mundon sot kjo rruge
aty ku u njohem dhe u ndame

Ne rrugen tone te dashur
une erdha nje dite perseri
ish mbushur me gjethe te verdha
sa e zbrazet mu duk ajo pa ty

As pema se dashka me gjethen
pameshirshem i rrezoi mbi tok
se di pse me erdhi kaq keq
me shiun edhe une derdha lot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Thu 3 Apr 2008 - 16:16

Per Ty

Tani eshte ora nente,
nje zile telefoni po pres,
nuk e di nese me ke nder mend
apo ne tjeter djal mban shprese.
Tani eshte ora dhjete,
s`me haet vec dua te pi
conjak,whisky cfare te jete,
sa shume me shkaterroi kjo dashuri...
Tani eshte mesnate,
ti s'po kujtohesh per mua ,
ndaj une te dergoj serenate,
ku teksti ka vec fjalen "Te dua"
Ora kalon e dashur,
tani me duhet te shpresoj,
se jam mesuar i vetmuar,
e ne gjume dua te enderroj.
Se mengjesi do te vije e dashur,
e nje dite ndoshta do te te kem prane,
ose ne te tjera endrra do te jem zhytur,
por s'e harroj kurre dashurine e pare,
Se do te vij serish nje natė,
e ti do te kujtohesh per mua
e une serish deshiroj te te kem prane se
une te dua e dashur, te dua.
Por nje dite deshirat do te shuhen,
se une s`do mundem ,ti e di
se te dua kjo nuk do te thote,
qe mund te perballoj nje tradheti.
Se atehere do te jem i martuar,
ndoshta do te kem dhe femije,
e s'do mundem te te them te dua,
s`do mundem e dashur ti e di...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Thu 3 Apr 2008 - 16:17

[b]KERKIM QE ME LODHI

Mes nates te kerkova,
Por gjeta vetem erresire.
Mes turma njerezish te kerkova,
Por syte e tu nuk i dallova.
Mes detit te kerkova,
Por kishte vetem stuhi dallgesh.
Mes zjarrit te kerkova
Por cdo gje ishte shkrumb e hi.
Mes henes te kerkova,
Por drita e saj verboi syte e mi.
Mes zemres te kerkova,
Ah ! ... Sa me lodhe !
Aty ishe fshehur ti. [b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Thu 3 Apr 2008 - 16:18

KU JE

Ku je ti qe nuk te kam
Ku je ti qe te kam humbur
Ku je ti qe s'mund te te gjej
Ku je te lutem me trego ku

Ku je ti qe te dua shume
Ku je ti qe per ty jam permallu
Ku je ti qe pa ty s'mundem me jetu
Ku je me trego se shpirti po me vun

Ku je tani o engjulli im
Ku je pricesha im qe me doje
Ku je ti qe me adhuroje
Ku je ti qe shume me enderroje

Ku je ti qe ishe dikur
Ku je ti qe pa mua s'jetoje
Ku je ti qe jeten ma lehtesoje
Ku je tani ti qe me harrove

Ku je ti qe ke ndryshuar
Ku je ti qe ke per tu fejuar
Ku je ti qe sme don me
Ku je ti qe kurr sme kujton

Ku je ti qe shume te dashuroj
Ku je ti qe vetem per ty mendoj
Ku je ti qe sme takon
Ku je ti qe spo mund te te harroj

Ku je ti qe po te kerkoj
Ku je ti qe dua te te ledhatoj
Ku je ti qe per ty kam nevoje
Ku je o shpirt me trego ku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Thu 3 Apr 2008 - 16:19

NDARJA

Me brengos si te huaj, me le rruges se vetmis
Deshe qe une te vuaj. Shkele djalen e DASHURISE
Prap mendove se te fala, por gabove e dashura ime
DASHURIA s'do skandal por don hare e gezim
Shko vetem shko, meshir prej teje s'dua,
Sa me larg tretu e mos me kerko mua
E di malli djeg, e di loti pikone
E di zemra dhemb por jeten duhesh ta jetosh
ME KOT PENDOHESH , ME KOT AFROHESH
TASH ME CDO GJE KA MBARUAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Thu 3 Apr 2008 - 16:22

Vetmi
c mekat kam bere o Zot
qe e lumtur smund te jem
sapo gjej nje dashuri
jeta me kthehet ne ferr.

Te lutem me ler vetem
kur e lumtur smund te jem
qe dua dashurin ta ndjej
kur ate smund ta kem.

Me ke rene ne mendje,dot ste harroj
me ke rene ne zemer,dot ste largoj
nje dashuri platonike me ka rene ne sy
mallkoj kete zemren time ,qe dashuron si femije
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Thu 3 Apr 2008 - 16:23

Imazhi

Nje imazh kam ne sy
por qe se shoh dot,
nje rrahje kam ne zemer
qe se ndaloj dot,
nje emer kam ne mendje
qe dot se fshije,
nje shprese kam,
nje shprese vetem per ty.
Te pres te vish
te me shfaqesh nje dite,
ne nje dite me shi
te te shoh ty,imazh i ri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Thu 3 Apr 2008 - 16:25

KUJTIMET


Vitet kaluan dhe u treten,

e ti nuk je me mua.

megjithate kujtimet per ty mbeten,

edhe pse kujtime jane,

e une ende te dua...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Thu 3 Apr 2008 - 16:29

MOLL E NDALUAR


Je shum e mir por je e ndalume.
Aji qe te ka kafshuar te paska mallkuar,
une te dua shum dhe te respektoj
Por je e ndaluar perty ma smendoj
Te kam dashur shum dhe te kam nderu
Por ti me ke tradhetu tani une ma ty s`te dua
Perkete te kam krahasuar se ti Moll endaluar je per mu..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
MiRa

avatar

Numri i postimeve : 804
Age : 30
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   Thu 3 Apr 2008 - 16:31

PSE


Pse ti po largohesh
Fare spo mendon
Po ta them te verteten
Se ti vet po gabon
Nuk dua ma tjeter
As nuk do te dashuroj
Pa ty dua te vdes
E ma mos te jetoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi !!!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi !!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Diskutime :: Poezi-
Kėrce tek: